Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 01.03.2016
Autor: Kia Motors Polska

Trzy premiery Kia - Kontynuacja ofensywy produktowej Kia Motors na Salonie Samochodowym w Genewie

  • Światowa premiera Optimy Sportswagon, pierwszego kombi segmentu D w historii marki Kia
  • Europejski debiut Optimy Plug-in Hybrid
  • Europejska premiera Kia Niro - nowego hybrydowego crossovera (HEV)


Ofensywa produktowa Kia Motors trwa i na 86. Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie koncern zaprezentuje aż trzy całkowicie nowe modele. To właśnie w Genewie nastąpi światowa premiera długo oczekiwanej Optimy w nadwoziu kombi oraz europejskie premiery Optimy Plug-in Hybrid i hybrydowego crossovera Kia Niro. Kia Niro trafi do polskich salonów już w trzecim kwartale tego roku natomiast Optima kombi oraz Optima Sedan Plug-in Hybrid - w kwartale czwartym.

Mówi Michael Cole, dyrektor operacyjny (COO) Kia Motors Europe: „Te trzy nowe modele zwiastują nasz akces do nowych segmentów i stanowić będą ważny element jeszcze większego wzrostu obecności Kia w Europie. Decyzja wystawienia pierwszego kombi segmentu D i pierwszej hybrydy plug-in w Genewie demonstruje nasze zaangażowanie w tym niezwykle istotnym sektorze motoryzacji pod kątem przekonania nowych nabywców zarówno prywatnych jak i korporacyjnych do marki Kia.”

„Kia Niro podniesie ponadto naszą atrakcyjność dla klienta europejskiego jako doskonałe połączenie funkcjonalności crossovera o nowoczesnej stylistyce – z oszczędnością napędu hybrydowego, co pozwoli znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Jako crossover o niskiej emisji spalin, hybrydowa Niro wypełnia istotną lukę rynkową i przyciągać będzie nowych klientów. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat sprzedaż pojazdów hybrydowych w Europie wzrosła ponad dwukrotnie, a prognozy sięgają nawet 700.000 szt. do roku 2020. Niro i Optima Plug-in Hybrid pomogą nam również spełnić zapowiedź przyjętego na rok 2020 globalnego celu redukcji przeciętnego zużycia paliwa w skali flotowej o 25 procent w stosunku do roku 2014” – dodał Cole.

Premiera światowa: nowa Kia Optima Sportswagon

Optima kombi – wzorowana na modelu studyjnym o nazwie Sportspace, który debiutował podczas poprzedniego salonu genewskiego – charakteryzuje się efektownym designem i wysoką jakością wykończenia wnętrza, podobnie jak nowa Optima sedan. Dodatkowymi atutami, dedykowanej wyłącznie na rynki Europy, wersji kombi są przestronniejsze i bardziej funkcjonalne wnętrze oraz dynamiczna i opływowa sylwetka nadwozia.

Nadwozie typu kombi pochwalić się może prawdziwie ergonomicznymi rozwiązaniami, dzięki czemu Optima Sportswagon jest samochodem bardziej praktycznym niż wiele innych tego typu pojazdów segmentu D. Kia Optima kombi oferuje wysokiej jakości wykonanie i dobrej klasy materiały we wnętrzu, zaprojektowanym z myślą o ergonomicznej i komfortowej obsłudze. Niektóre elementy wyposażenia i systemy asystujące dostępne w Optimie Sportswagon wcześniej były stosowane wyłącznie w samochodach wyżej klasy.

Pierwsze kombi segmentu D w historii marki Kia jest wyposażone w nowoczesny, audio-wizualny system nawigacyjny (AVN) dostępny z 7- lub 8-calowym ekranem dotykowym. Ponadto, Optima Sportswagon jest pierwszym modelem Kia, którego system multimedialny został przystosowany do współpracy z aplikacjami Android Auto™ i Apple CarPlay™. Pierwsza z nich umożliwia pełną integrację z pokładowym systemem multimedialnym urządzeń mobilnych z systemem Android 5.0 (Lollipop) i wyższym, natomiast druga – iPhone’ów serii 5 i nowszych. Obydwie aplikacje umożliwiają dostęp do różnych funkcji, komend głosowych i streamingu muzyki z wykorzystaniem pokładowego systemu infotainment. System AVN gwarantuje dostęp do pakietu usług Kia Connected Services, na czele z najbardziej aktualnymi informacjami przydatnymi podczas jazdy. Dostawcą informacji jest firma TomTom. Kia Connected Services będzie oferowany bezpłatnie przez 7 lat od daty zakupu auta.

Za sprawą licznych elementów poprawiających funkcjonalność, przestronnego bagażnika i kanapy dzielonej w proporcjach 40:20:40 Optima Sportswagon zasługuje na miano najbardziej funkcjonalnej Optimy w historii. Bariera z elastyczną siatką znajdującą się za oparciem tylnej kanapy, przesuwane przegrody i szyny w podłodze bagażnika oraz płaska podłoga umożliwiają zabezpieczenie przedmiotów o różnych kształtach. Pakowanie bagażnika Optimy Sportswagon ułatwia również system Smart Power Tailgate, czyli elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, która otwiera się automatycznie, gdy kluczyk do auta zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie bagażnika.

Napędzana na przednie koła Optima Sportswagon będzie oferowana z trzema silnikami do wyboru, wszystkie spełniają normę emisji spalin Euro 6. Pod maskę tego praktycznego kombi może trafić turbodiesel 1.7 CRDi o mocy 141 KM, wolnossący silnik 2.0 CVVL osiągający moc 163 KM lub najmocniejszy, 2.0 T-GDI oddający kierowcy do dyspozycji 245 KM i 353 Nm.

Europejski debiut: nowa Optima Plug-in Hybrid

Europejski debiut nowej Optimy Plug-in Hybrid – pierwszego pojazdu typu PHEV w historii Kia Motors Corporation, stanowi wiążącą zapowiedź rozpoczęcia jego sprzedaży na rynkach Starego Kontynentu w czwartym kwartale bieżącego roku. Innowacyjny system napędu PHEV będzie znaczącym uzupełnieniem gamy modelowej sedana Kia segmentu ‘D’ – lecz także rosnącego portfolio pojazdów nisko-emisyjnych tej marki.

Optima Plug-in Hybrid napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy 50 kW zasilanym baterią akumulatorów litowo-polimerowych o pojemności 9,8 kWh, które umożliwiają przejechanie ponad 54 km tylko „na elektryczności” przy prędkościach rzędu 120 km/h – plasując Optimę PHEV w czołówce pojazdów segmentu D pod względem zasięgu na napędzie EV. Docelowa emisja CO2 Optimy PHEV wynosić ma zaledwie 37 g/km, co zapewni niskie koszty eksploatacyjne tak dla nabywców prywatnych jak i flotowych.

Sercem innowacyjnego zespołu napędowego jest ekonomiczna, czterocylindrowa jednostka benzynowa ‘Nu’ 2.0 GDI, rozwijająca moc 156 KM i moment obrotowy 189 Nm, sprzężona z silnikiem elektrycznym. Układ ten umożliwia dalszą jazdę po wyczerpaniu akumulatorów i ich doładowywanie (charge-sustaining mode). W warunkach wspomagania jednostki spalinowej przez silnik elektryczny łączna moc napędu wynosi 205 KM przy 6000 obr/min a moment sięga 376 Nm przy zaledwie 2300 obr/min.

W Optimie PHEV zastosowano szereg rozwiązań dla poprawy aerodynamiki, m.in. re-design przedniego i tylnego zderzaka oraz wolno-przepływowy grille (air-flap grille), czego efektem jest spadek współczynnika oporu aerodynamicznego Cd do 0,25 (0,27 w przypadku Optimy sedan). Optima Plug-in Hybrid wyposażona jest w dwa rozwiązania umożliwiające oszczędzanie i odzysk energii akumulatorów – system hamowania regeneratywnego oraz zaawansowany system ogrzewania, przewietrzania i klimatyzacji (HVAC) z możliwością włączenia tylko po stronie kierowcy celem ograniczenia zużycia energii. Bliżej końca roku dla nabywców europejskich dostępna będzie funkcja Coasting Guide Control (CGC, kontroli warunków jazdy) pozwalająca przewidywać warunki drogowe pod kątem obniżenia zużycia energii oraz jej odzysku podczas jazdy.

Europejski debiut: Kia Niro HEV

Pokazywany po raz pierwszy w Europie nowy, niskoemisyjny crossover o napędzie hybrydowym Kia Niro powstał na bazie istniejących płyt podłogowych Kia, które poddano odpowiedniej modyfikacji pod kątem zastosowania napędu hybrydowego.

Kia Niro to praktyczny i atrakcyjny wizualnie, pojemny crossover o niskim zużyciu paliwa przez zaawansowany napęd hybrydowy. Skonstruowany „od zera” jako dedykowany pojazd hybrydowy jest idealną kombinacją funkcjonalności crossovera z typową dla Kia, nowoczesną estetyką i ma wszelkie szanse wyróżniać się korzystnie wśród tradycyjnie konserwatywnej konkurencji. Docelowa emisja CO2 poniżej 89 g/km (średnia, testy własne Kia) zapewni niskie koszty eksploatacyjne.

Wyposażona w ‘downsizingowy’ napęd hybrydowy, Kia Niro HEV odznaczać się będzie ultra-niskim poziomem emisji spalin oraz imponującą oszczędnością paliwa. Benzynowa jednostka ‘Kappa’ 1.6 GDI rozwija moc 105 KM oraz moment 147 Nm i współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW zasilanym baterią akumulatorów jonowo-litowych o pojemności 1,56 kWh. Łączna moc 141 KM tego zespołu napędowego przenoszona jest przy momencie 264 Nm (bieg pierwszy) na koła przednie pojazdu – poprzez sześciostopniową przekładnię dwusprzęgłową (6 DCT).

Zaletą Kia Niro jest funkcjonalność i komfort przestrzeni pasażerskiej pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych. Do wiodących w tej klasie wymiarów należy przestrzeń na głowę oraz 421-litrowa pojemność bagażnika wg VDA, z miejscem na pełnowymiarowe koło zapasowe (zależnie od rynku sprzedaży). Począwszy od IV kwartału 2016 Kia Nitro dostępna będzie z funkcjonalnością holowania przyczepy hamowanej o masie 1300 kg – wartością rzadko spotykaną w klasie podobnych pojazdów z napędem hybrydowym.

Rozpoczęcie seryjnej produkcji Niro planowane jest w maju 2016 roku, a początek sprzedaży na rynkach Europy – od trzeciego kwartału bieżącego roku.

Tak, jak każdy samochód marki Kia w Europie, Kia Niro, Optima Sportswagon i Optima Plug-in Hybrid objęte będą w standardzie unikalną, 7–letnią/150.000 km gwarancją producenta.

*Wszystkie dane techniczne zawarte w niniejszej informacji prasowej wymagają jeszcze homologacji. Mogą one ulec zmianie.