Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 08.01.2016
Autor: Kia Motors Polska

Nowy raport London Economics o rosnących korzyściach socjalno-ekonomicznych z obecności Kia w Europie

  • Ponad 153.000 osób zawdzięcza pracę obecności Kia Motors w Europie
  • Kwota podatków odprowadzonych na rzecz krajów europejskich przez Kia w roku 2014 wyniosła 934 mln Euro
  • Kia generuje dodaną wartość 2,5 mld Euro brutto z tytułu działalności produkcyjnej, zamawianych dostaw, R&D, sprzedaży i dystrybucji


Najnowszy raport opublikowany przez wiodącą, niezależną agencję konsultingową London Economics zdecydowanie potwierdza rosnący wkład Kia Motors Europe w rozwój gospodarki krajów Europy.

Wśród kluczowych wniosków raportu, zatytułowanego „Korzyści ekonomiczne i społeczne wynikające z obecności Kia w Europie” znalazło się stwierdzenie, iż działalności koncernu na Starym Kontynencie pracę zawdzięcza ponad 153.000 osób zatrudnionych bezpośrednio przez Kia lub pośrednio w łańcuchu dostaw, sprzedaży i dystrybucji.

Kwota europejskich podatków Kia w roku 2014 wyniosła 934 mln Euro

Licząc łącznie, kwota zapłaconych przez Kia ceł, podatków CIT i VAT w Europie za rok 2014 wyniosła 934 mln Euro, stanowiąc liczący się zastrzyk finansowy dla gospodarek regionu. Oznacza to wzrost o 8% w porównaniu z rokiem 2013, kiedy to Kia odprowadziła na rzecz rządów europejskich kwotę 865 mln Euro.

Zrównoważony wzrost wyników produkcji

Europejska fabryka Kia w Żylinie na Słowacji, z której pierwszy samochód wyjechał pod koniec roku 2006, a dwumilionowy w roku 2015 notuje stały wzrost produkcji. Zakład w Żylinie, prowadzony przez Kia Motors Slovakia jest ponadto jednym z nielicznych w świecie o zdolności wytwarzania nawet ośmiu różnych modeli na jednej linii montażowej. Obok wzrostu zdolności produkcyjnej (o 3,5% w stosunku do lat 2013/2014) raport London Economics podkreśla, iż wartość zakupów dla europejskich operacji przemysłowych Kia sięgnęła w roku 2014 kwoty 4,3 mld Euro, w tym 3,0 mld (tj. 71%) z obszaru samej tylko Europy. W roku ubiegłym już 56% wszystkich pojazdów marki Kia sprzedanych na Starym Kontynencie wytworzono lokalnie na Słowacji.

Kia generuje dodaną wartość 2,5 mld Euro brutto

Raport zwraca również uwagę na znaczenie całości europejskiego łańcucha Kia generującego wartość dodaną, od sektora R&D (badawczo-rozwojowego), dostaw i produkcji – aż po sprzedaż i finalną dystrybucję. Sama sieć sprzedaży wspiera europejski PKB dodatkową kwotą 1,3 mld Euro, a wartość dodana wytwarzana przez Kia – łącznie z dostawcami zewnętrznymi i niezależnymi sprzedawcami produktów tej marki sięga 2,5 mld Euro.

Michael Cole, dyrektor operacyjny (COO) Kia Motors Europe powiedział: „Europa jest kluczową bazą dla R&D i produkcji Kia w skali globalnej, a nasze wyniki i obecność wykazują niezmiennie tendencję rosnącą. Na przestrzeni tylko kilku lat Kia zaangażowała się tutaj w wielomiliardowe inwestycje i to daje określone korzyści zarówno dla firmy, jak i rynków w Europie. Czujemy się zadowoleni z faktu, że raport London Economics docenia skalę naszego udziału w gospodarce Starego Kontynentu.”

Pełny tekst raportu n/t pożytków z obecności Kia w Europie dostępny jest na stronie http://londoneconomics.co.uk/