Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 16.11.2015
Autor: Kia Motors Polska

Kia Niro: nowoczesny napęd hybrydowym (HUV) w ofercie Kia już pod koniec przyszłego roku

  • Kompaktowa platforma SUV zaprojektowana specjalnie dla nowej, hybrydowej Kia Niro
  • Unikalny i stylowy design projektu Niro
  • Nowy, hybrydowy zespół napędowy z przeznaczeniem dla nowego modelu
  • Emisja CO2 poniżej 90 k/km i wiodąca w klasie oszczędność paliwowa założeniem ekologicznym Niro
  • Rozpoczęcie produkcji na rynki zagraniczne pod koniec 2016 roku
  • Plan spadku średniego zużycia paliwa gamy modelowej Kia w latach 2014-2020 na poziomie 25%.


Kia poinformowała o zamiarze poszerzenia swej gamy modelowej o nowy pojazd nisko-emisyjny. Kia Niro – określana mianem Hybrid Utility Vehicle (pojazd użytkowy o napędzie hybrydowym) reprezentuje nowy kierunek rozwojowy i stanowi punkt startowy dla pierwszej platformy Kia dedykowanej w całości eko-motoryzacji.

Niro zachowa funkcjonalność i estetykę kompaktowego SUVa przy znacznie niższym zużyciu paliwa. Projektowany w całości „od zera” jako pojazd typowo hybrydowy o atrakcyjnej i nowoczesnej stylizacji Niro ma wszelkie szanse wyróżniać się wśród tradycyjnie konserwatywnej konkurencji.

Nowa platforma Niro zaprojektowana została niezależnie w stosunku do istniejących modeli Kia, a jej przeznaczeniem jest harmonizacja określonych technologii ekologicznych z systemami napędowymi nowej generacji.

Wiodąca w klasie oszczędność paliwa oraz emisja CO2 poniżej 90 g/km

Za główne założenie prac rozwojowych nad nowym modelem przyjęto oszczędność zużycia paliwa na poziomie wiodącym w klasie Compact SUV. Kia Niro połączy elegancję stylizacji tego typu pojazdu z wyższą niż w przypadku rywali ekonomiką paliwową przy zakładanym poziomie emisji CO2 poniżej 90 g/km (w cyklu średnim zgodnie z New European Driving Cycle).

W trakcie procesu konstrukcyjnego Niro dominowała koncepcja modelu stricte hybrydowego. Ultra-niska emisja spalin oraz imponująca efektywność paliwowa to efekt współpracy 1,6-litrowej jednostki benzynowej ‘Kappa’ GDI (bezpośredni wtrysk paliwa) o mocy 105 KM i momencie 147 Nm z silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW zasilanym baterią akumulatorów litowo-polimerowych o pojemności 1,56 kWh. Generowana przez ten zestaw moc przenoszona jest na koła samochodu poprzez sześciostopniową przekładnię dwusprzęgłową.

Zespoły platformy podwoziowej Niro dostosowane zostały do zabudowy napędu benzynowo-hybrydowego nowej generacji. W terminie późniejszym dla gamy Niro oferowany będzie także układ napędowy hybrid-plug-in (tj. ładowany z zewnętrznego portu elektrycznego).

Wyrazistość stylizacji

Kia Niro wyróżniać się będzie modernistyczną stylizacją sportowego i aerodynamicznego nadwozia. Mimo, iż Niro jest całkowitą nowością już na pierwszy rzut oka rozpoznawalna jest bez trudu jako Kia po charakterystycznym grille w kształcie ‘tygrysiego nosa’ oraz licznych akcentach stylizacyjnych przeniesionych żywcem z najnowszych produktów Kia. Design prototypowej Kia Niro jest dziełem atelier w Kalifornii oraz biura projektowego Namyang w Korei.

Inspiracją dla kształtu kompaktowego SUVa w wersji HUV był zarówno współczesny design architektoniczny jak i sztuka rzeźby. Wydłużony rozstaw osi pozwolił zmniejszyć przedni i tylny zwis nadwozia, zapewniając maksimum miejsca dla pasażerów i bagażu wewnątrz.

Stal nadwytrzymała w nowej platformie Niro

Korzystające z nowej, ‘skrojonej na miarę’ płyty podłogowej nadwozie Niro zawiera ponad 50% elementów ze stali nadwytrzymałej. Jest to tylko część szerszych wysiłków Kia, aby osiągnąć 5-procentowy spadek średniej masy nadwozi w okresie 2014-2020. Efektem zastosowania stali nadwytrzymałej w strukturze platformy samochodu będą nie tylko lepsze notowania w sferze bezpieczeństwa, lecz także obniżenie wskaźnika NVH (hałasów, drgań i wibracji), stanowiącego jedno z ważnych zagadnień w procesie rozwojowym Niro. Podwyższona wytrzymałość nadwozia pozwoli również na podwyższenie ogólnego komfortu jazdy i jakości prowadzenia.

Produkcja na rynki światowe planowana na rok 2016

Premiera Hybrydowego Pojazdu Użytkowego (HUV) Kia Niro przewidziana jest na rok przyszły, a rozpoczęcie produkcji na rynki światowe nastąpi pod koniec 2016 w koreańskim zakładzie wytwórczym Hwasung.

„Nasz nowy model będzie proponował wszystko to, czego spodziewać się można po kompaktowym SUVie w kategoriach funkcjonalności i stylizacji lecz przy niskich kosztach eksploatacji, charakterystycznych dla dedykowanego napędu hybrydowego. Pomyśleliśmy, iż zachęcając konstruktorów do ‘pracy od zera’ stworzymy auto odpowiadające gustom większego grona klientów” - powiedział Hyoung-Keun Lee, wiceprezydent i dyrektor wykonawczy (CEO) Kia Motors Corporation:„Rynek kompaktowych SUVów pozostaje jednym z najprędzej rosnących segmentów samochodowych na świecie, tak więc atrakcyjnie wystylizowana i wielce praktyczna oraz niezwykle oszczędna pod względem zużycia paliwa Kia Niro może stać się najbardziej poszukiwanym modelem w swojej klasie” – dodał Hyoung-Keun Lee.

Spadek średniego zużycia paliwa o 25% do roku 2020

Konstrukcja nowej platformy i odpowiednio dostrojonego zespołu napędowego dla Niro odgrywa istotną rolę w ambitnym zamierzeniu wspięcia się na pozycję lidera rynku pojazdów niskoemisyjnych już w roku 2020. W ciągu najbliższych pięciu lat Kia poszerzy obecną gamę czterech pojazdów „zielonych” do jedenastu, mając na celu 25-procentowy spadek liczonego łącznie średniego ‘korporacyjnego zużycia paliwa’ (czyli w skali całej gamy modelowej) wobec poziomu z roku 2014.

Poszerzona gama pojazdów niskoemisyjnych obejmować będzie cały szereg zespołów napędowych – od hybrydowych i hybrydowych plug-in, poprzez układy czysto elektryczne i elektryczne zasilane ogniwami paliwowymi. Niro to jeden z pierwszych pojazdów marki Kia, który został skonstruowany i wejdzie do produkcji zgodnie z tymi założeniami.

Oprócz inwestowania w zaawansowane technologie napędu pojazdów, już w okolicach roku 2020 Kia zastąpi siedem z dziesięciu obecnie stosowanych silników jednostkami benzynowymi i dieslowskimi nowej generacji z rosnącym udziałem turbodoładowania. Planowane jest także wdrożenie wielostopniowych skrzyń przekładniowych o zwiększonej wydajności oraz – pięcioprocentowe, średnie ‘odchudzenie’ nadwozi drogą zwiększonej aplikacji stali nadwytrzymałej.

Uwaga redakcyjna:

Wszelkie dane podane w tym materiale mają charakter tymczasowy i wymagają potwierdzenia w trakcie dalszych badań i homologacji.