Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 29.09.2015
Autor: Kia Motors Polska

Kia Motors Polska wspiera fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”

Firma Kia Motors Polska przekazała dwa samochody na rzecz Fundacji „AKOGO?”. Modele Carens i Picanto będą służyć w codziennej pracy Fundacji, w wypełnianiu jej celów statutowych, a w szczególności pomocy dzieciom w śpiączce - pacjentom kliniki „Budzik”. Kia Motors Polska wspiera Fundację od 2008 roku i są to już kolejne auta z logo Kia na masce, przekazane na rzecz „AKOGO?”.

Wręczając Pani Ewie Błaszczyk kluczyki do samochodów, Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska powiedział :„Od wielu już lat z podziwem obserwujemy dokonania i starania pani Ewy Błaszczyk, założycielki Fundacji „AKOGO?”. To dzięki determinacji i pasji Pani Ewy udało się zgromadzić przy Fundacji ekspertów, instytucje oraz ludzi o dobrym sercu by uruchomić i rozwijać „Budzik” – pierwszą w Polsce klinikę dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. To tam wybudzają się ze śpiączki kolejne dzieci, tam tętni nadzieja…. Pani Błaszczyk od wielu lat walczy o godne życie dla swojej córki Oli, dając jednocześnie nadzieję i przykład rodzicom innych chorych dzieci w Polsce. Jesteśmy pełni podziwu dla działań, siły i cierpliwości tej wspaniałej aktorki. Przekazując nasze samochody chcemy pomóc w osiąganiu szczytnych celi Fundacji”.

Darowane samochody: praktyczna Kia Carens oraz ekonomiczna Kia Picanto z fabryczną instalacją gazową to kontynuacja współpracy pomiędzy Kia Motors Polska a Fundacją. Pierwsze auta trafiły do Fundacji w 2008. Wówczas polski importer przekazał w użytkowanie modele Carnival oraz Rio. „Poza symbolicznym charakterem tych darów to przede wszystkim nie do przecenienia pomoc faktyczna” powiedziała Ewa Błyszczyk, założycielka „Fundacji "AKOGO?". „Nasza Fundacja działa na różnych płaszczyznach. Priorytetem dla nas jest niesienie pomocy dzieciom, które zapadły w śpiączkę. Pomagamy także rodzicom zdobyć informacje w zakresie schorzeń neurologicznych, skomunikować się z fachowcami, autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami. Prowadzimy działalność społeczno-edukacyjną, popularyzując wiedzę, sygnalizując skalę problemu, a także propagujemy nowe rozwiązania medyczne i rehabilitacyjne oraz walczymy o nowe procedury medyczne. A to wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych darczyńców. W tym wypadku bez samochodów marki Kia, które są nam niezbędne w codziennej pracy Fundacji.” – dodała Ewa Błaszczyk.

Fundacja "AKOGO?" została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim). Celem Fundacji Ewy Błaszczyk "AKOGO?" jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka – Centralnym Szpitalu Dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają. Poza tym Fundacja pomaga tworzyć nowe rozwiązania systemowe dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej, drogiej hospitalizacji i neurorehabilitacji.