Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 30.03.2015
Autor: Kia Motors Polska

Podwójny triumf Kia w konkursie Red Dot Awards 2015

  • Kia Soul EV i nowe Sorento wśród wyróżnionych produktów
  • Trzynasty ‘Red Dot” dla marki Kia od 2009 roku
  • Prestiżowy konkurs designu odbywa się już po raz sześćdziesiąty.


Team designerów Kia Motors ‘zgarnął’ znów całą pulę dorocznego konkursu Red Dot Awards, zdobywając dwa wyróżnienia Red Dot w dziedzinie „wybitny design produktu” dla Kia Soul EV i nowego SUVa Kia Sorento.

Red Dot Awards należy do najbardziej prestiżowych konkursów światowego wzornictwa przemysłowego i odbywa się w roku 2015 już po raz sześćdziesiąty. Eksperckie jury złożone ze specjalistów i krytyków designu przemysłowego zdecydowało o przyznaniu tytułu ‘Winner’ (Laureata) oraz ‘Honorable Mention’ (Najwyższego Wyróżnienia) samochodom Kia Soul EV i Kia Sorento (odpowiednio) – w uznaniu ich wyjątkowego designu i detali stylistycznych.

Od czasu uzyskania pierwszego wyróżnienia Red Dot w roku 2009 „zorientowane na design” produkty marki Kia zaczęły odnosić sukcesy w każdym kolejnym konkursie. Co oznacza, że już 13 modeli Kia zatriumfowało w Red Dot Awards – nie licząc nagród w innych konkursach designu.

Nie są to pierwsze wyróżnienia dla wprowadzonego niedawno na rynek Soula i Sorento nowej generacji; oba pojazdy otrzymały także w roku 2014 i 2015 cenione nagrody iF Design Awards. Kia Soul – model siostrzany elektrycznej wersji EV uzyskał Red Dot jeszcze w 2014 roku.

„Nasz międzynarodowy team designerów ma wszelkie powody do dumy z wyróżnień Red Dot Awards 2015, które świadczą o sukcesie w dziedzinie opanowania najróżniejszych wyzwań projektowych obu tych modeli.” – powiedział Peter Schreyer, Prezydent ds. Designu i Główny Stylista Kia Motors Corporation oraz Hyundai Motor Company – „Trzecia generacja Sorento zmieniła subtelnie swój charakter i potwierdza wielki skok naprzód, jakiego dokonaliśmy na polu podnoszenia jakości produktu. Nowy model Sorento łączy klasycznego ducha SUVa z wyglądem klasy Premium, a jest to szczególnie zauważalne w wystroju wnętrza.”

„Kabina Kia Soul EV to przykład jakości designu i użytych materiałów. W procesie projektowania chodziło nam o wykorzystanie specyficznych cech samochodu o napędzie elektrycznym jako źródła nowych możliwości i z tego zadania nasz team projektantów wywiązał się znakomicie.”

Kia Soul EV: charakterystyczny wygląd i technologie jutra

Soul EV przypomina z wyglądu „zwykłą” wersję Soula drugiej generacji z silnikiem spalinowym, która poprzeczkę indywidualności i wyrazistości miejskiego crossovera podniosła jeszcze wyżej. Zmiany w wersji elektrycznej dotyczą głównie przedniej części pojazdu: dolny wlot powietrza został nieco spłaszczony, a kratę chłodnicy zastąpił rodzaj panelu kryjącego porty przyłączeniowe ładowania baterii akumulatorów. Kia Soul EV dostępna jest również z dwutonowym nadwoziem.

Wystrój wnętrza naśladuje niejako motyw modelu podstawowego, choć w odmiennej koncepcji designu. Jasna kabina klasy Premium zyskała szereg nowinek technologicznych, m.in. panel wskaźników OLED (Organic LED) czy też innowacyjny w skali światowej – system HVAC (ogrzewania i klimatyzacji) z opcją działania tylko dla kierowcy.

Umieszczona pod przedziałem pasażerskim kompaktowa bateria akumulatorów pozwala, w porównaniu do innych pojazdów o napędzie elektrycznym tej wielkości, wygospodarować ponadstandardową przestrzeń ładunkową na długości 4140 mm Kia Soul EV. Napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 110 KM (81,0 kW) Kia Soul EV poszczycić się może dobrymi przyspieszeniami oraz wiodącym w swym segmencie zasięgiem jazdy (nawet 212 km z jednego ładowania baterii akumulatorów).

Nowa Kia Sorento: dynamiczna elegancja i modelowa wszechstronność

Nowa Kia Sorento łączy w sobie elegancję wyglądu z pełną mocy prezencją na drodze. Dynamikę wyglądu podkreśla długość nadwozia (4780 mm) i nieco obniżona linia dachu. Pokaźny, niemal pionowy grille w formie „tygrysiego nosa” dodaje Sorento pewności siebie, a metalizowane przednie i tylne osłony podwozia akcentują potencjał tego pojazdu w klasie SUV.

Stylizacja nadwozia jest dziełem studia projektowego Kia Namyang w Korei, wspomaganego przez designerów firmowych atelier we Frankfurcie oraz Irvine (Kalifornia). Zespół designerów w Europie jest także odpowiedzialny za elegancki i luksusowy wystrój wnętrza nowej Kia Sorento.

Imponująco czysty i nowoczesny wystrój kabiny pasażerskiej zbudowany został na bazie rozległych linii horyzontalnych, które akcentują obszerność wnętrza. Dostępna w wersji pięcio- lub siedmiomiejscowej (zależnie od rynku sprzedaży) Kia Sorento to pojazd o wyjątkowej wprost wszechstronności na co dzień, m.in. za sprawą przesuwnych siedzeń drugiego rzędu oraz ogromnej pojemności ładunkowej, sięgającej 1732 litrów (VDA).

Red Dot Award

‘Red Dot Award: Product Design’ jest największym międzynarodowym konkursem wzornictwa przemysłowego. W roku bieżącym o wyróżnienie Red Dot (przyznawane w różnych grupach tematycznych) rywalizowało 4925 nowych produktów, zgłoszonych przez 1994 firmy z 56 krajów całego świata.

Organizator konkursu, którym od 1955 roku jest Design Centre of North Rhine-Westphalia, przywiązuje ogromną wagę do bezstronności składu jury, stąd też żaden z jego członków nie może pracować zawodowo w przemyśle wytwórczym.

W obecnym, 60 roku konkursowym członkami jury niezależnych projektantów, profesorów i dziennikarzy branżowych z 25 krajów były najważniejsze postacie współczesnego designu, m.in. Werner Aisslinger (Niemcy), Hans Ehrich (Szwecja), Jimmy Choo (Malezja), Hodeshi Hamaguchi i Ken Okuyama (Japonia) oraz Martin Darbyshire (W. Brytania). Ocena zgłaszanych do konkursu produktów dokonywana jest według kryteriów funkcjonalności, innowacyjności, ergonomii, jakości formalnej i stopnia oddziaływania na środowisko naturalne.

Oficjalne wręczenie nagród Red Dot Awards 2015 odbędzie się w Essen 29 czerwca br. w scenerii Aalto Theater projektu fińskiego architekta modernistycznego Alvara Aalto.