Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 03.02.2015
Autor: Kia Motors Polska

Nowa Kia Sorento wyróżniona prestiżową nagrodą za design

  • ‘iF Design Award’ dla trzeciej generacji Sorento
  • Nowa Kia Sorento w sprzedaży w Polsce już w marcu 2015.


Kia Motors nie przestaje być wyróżniana za atrakcyjność designu swych samochodów. Tym razem, prestiżowa nagroda ‘iF Design Award’ przypadła – po raz pierwszy w historii tego modelu – flagowemu SUVowi Kia Sorento.

Jury światowego programu nagród za design uhonorowało wchodzący na rynki Europy w marcu bieżącego roku model Kia Sorento trzeciej generacji wyróżnieniem w kategorii „Produkt”. Oprócz uznania dla samochodu za całościową jakość designu, jury wzięło pod uwagę takie kryteria, jak standard wykończenia, stopień innowacyjności, wpływ na środowisko naturalne oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo eksploatacji.

Nowa Kia Sorento to już siódmy model z logo Kia, który uzyskał iF Design Award. Rok po roku, począwszy od 2010 co najmniej jedna z tych pożądanych nagród trafiała do Kia Motors, a na listę laureatów wpisały się już takie modele jak: Venga, Sportage, Optima, Picanto, pro_ceed oraz Soul.

„Jestem naprawdę dumny z wyróżnienia dla Sorento, ponieważ jest to wyraz uznania dla postępu w sferze jakości, jaki udało się nam osiągnąć w tym właśnie modelu.” – powiedział Peter Schreyer, Prezydent ds. Designu i Główny Stylista Kia Motors Corporation.

“Kia Sorento łączy klasyczne dla SUVa poczucie solidności z wyglądem i aurą pojazdu klasy Premium, co szczególnie namacalne jest w jej wnętrzu. To najwyższa jakość designu i doskonała wartość za proponowaną cenę. W ogromnej mierze zasługa należy do naszych międzynarodowych teamów projektowych i także dlatego nagroda iF Award przynosi nam tyle satysfakcji.”

Nowa Kia Sorento jest dziełem studia projektowego Kia Namyang w Korei, wspomaganego przez designerów firmowych atelier we Frankfurcie oraz Irvine (Kalifornia).

Wszechstronność, high-tech i system napędu AWD

Nowa Kia Sorento to elegancki i praktyczny SUV o niezwykłej wszechstronności. Wysmuklona, jakby odchylona ku tyłowi bryła karoserii i głęboko „rzeźbione” panele nadwozia nadają Sorento wyrafinowanej elegancji. W obszernym wnętrzu dominują poziome linie ogólnej koncepcji projektowej, a najwyższej jakości materiały wystroju tworzą poczucie luksusu otaczającego pasażerów Sorento trzeciej już generacji. Dostępna w wersji 7-miejscowej, nowa Kia Sorento ma wydłużony w stosunku do modelu poprzedniego rozstaw osi, czego efektem jest większa przestrzeń użytkowa wnętrza. Także i przedział bagażowy jest bardziej pojemny, a dzięki dzielonej i składanej 60/40 kanapie tylnej jego wielkość rośnie nawet do 1732 litrów objętości ładunkowej.

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, konstruktorzy Kia „wzięli pod lupę” poprawę przyjemności i satysfakcji konsumenckiej z jazdy nowym Sorento, wprowadzając liczne ulepszenia w konstrukcji jednostek napędowych, układu kierowniczego oraz zawieszenia kół. Nowa Kia Sorento oferowana będzie do wyboru z dwoma turbodieslami o pojemności 2,0 (185 KM) i 2,2 (200 KM) litra. Wszystkie samochody na rynku polskim wyposażone będą w nowy system napędu 4x4 Kia Dynamax™ AWD z wektorowym rozdziałem momentu obrotowego.

Liczne elementy high-tech oraz rozwiązania funkcjonalne klasy Premium, m.in. 360-stopniowy podgląd otoczenia pojazdu Around-View Monitor czy ‘inteligentny’ system parkowania zwiększają komfort i przyjemność użytkowania. Nabywca nowej Kia Sorento ma do wyboru najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa: od akustycznego ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu bez włączonych kierunkowskazów poprzez kamerę detekcji innych pojazdów z tyłu Sorento w miejscach parkowania czy rozpoznawania znaków drogowych – aż do inteligentnego tempomatu adaptacyjnego.

Nagroda iF Product Design Award

Od czasu jej ustanowienia w roku 1953 – doroczna nagroda ‘iF Product Design Award’ stała się jednym z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie doskonałości wzornictwa przemysłowego. Jej historia sięga ekspozycji produktowych pod hasłem Formgerechte Industrieerzeugnisse (‘Dobre wzornictwo przemysłowe’) organizowanych w ramach Międzynarodowych Targów w Hanowerze (Hannover Messe) i jest tradycyjnie uważana za trofeum jednego z największych światowych konkursów w zakresie wzornictwa przemysłowego.

iF Design Award przyznawana jest obecnie w pięciu kategoriach. Konkurs roku 2015 zgromadził 4783 zgłoszeń w zakresie designu z 53 krajów. Nowa Kia Sorento otrzymała wyróżnienie iF Design Award w kategorii Samochody / Pojazdy / Motocykle’. Oficjalna ceremonia wręczenia nagród ‘iF Product Design Award’ odbędzie się 28 lutego br. w Monachium podczas „Monachijskiego Tygodnia Kreatywnego Biznesu”. Wystawa wszystkich nagrodzonych produktów odbędzie się również w centrum ekspozycyjnym iF Design hamburskiego HafenCity. Z profilami laureatów konkursu można ponadto zapoznać się na stronie www.ifdesign.de oraz w nowej aplikacji smartfonowej iF Design.