Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 26.01.2015
Autor: Kia Motors Polska

Kia Sorento trzeciej generacji gotowa do polskiej premiery. Cena już od 144 900 zł.

  • Europejska premiera Sorento trzeciej generacji odbyła się na Salonie Samochodowym w Paryżu 2014. W Polsce auto pojawi się już w marcu
  • Cena auta w wersji siedmiomiejscowej z silnikiem 2.0 CRDI 185 KM 4WD z automatyczną skrzynią biegów wynosi 144 900 zł
  • Wyrafinowany, nowy design SUV’a Kia Sorento trzeciej generacji
  • Nowa konstrukcja nadwozia, lepsze własności jezdne i prowadzenie oraz wyższe bezpieczeństwo zderzeniowe
  • Obniżenie NVH oraz radykalna zmiana designu i jakości wystroju wnętrza
  • Gama dwóch zmodernizowanych silników Diesla na rynku polskim.


Europejska premiera nowej Kia Sorento odbyła się 2 października na paryskim salonie samochodowym Mondial de l’Automobile 2014. W najbliższych tygodniach auto trafi już do polskich salonów.

Elementem strategii produktowej marki Kia w Polsce jest wysoki poziom wyposażenia oferowany w konkurencyjnej cenie. Również w przypadku nowego Sorento poziom wyposażenia standardowego znacznie przewyższa ofertę modeli konkurencyjnych. Flagowy model Kia w wersji podstawowej napędzany jest 2- litrowym silnikiem diesla o mocy 185KM, który współpracuje z napędem 4WD oraz automatyczną skrzynią biegów. Na pokładzie wersji bazowej znalazły się takie elementy wyposażenia jak : wspomniana wcześniej konfiguracja 7-miescowa, nawigacja z wyświetlaczem 7” z kamerą cofania oraz 7 letnim darmowym planem aktualizacji map, 18” felgi aluminiowe, czujniki cofania przód/tył, przyciemniane szyby tył, elektryczny hamulec postojowy z funkcją „Auto-Hold”, automatyczna klimatyzacja, elektryka szyb lusterek, skórzane wykończenie kierownicy oraz drążka zmiany biegów a także ISG.

Cena wersji podstawowej została ustalona na bardzo atrakcyjnym poziomie – 144.900 PLN

Nowy SUV marki Kia zachwyca unikalną kombinacją stylu, funkcjonalności i technologii, kontynuując niejako sukces rynkowy swej starszej siostry. Wysmuklona sylwetka i głęboko „rzeźbione” panele nadwozia to zapowiedź wyższego stopnia wyrafinowania, nadającego Sorento trzeciej generacji wyglądu i atmosfery klasy Premium z obszerniejszym niż poprzednio wnętrzem oraz innowacyjnym wyposażeniem.

Projektanci trzeciej generacji Sorento inspirację nowego samochodu nazwali „Streetwolf” (Miejski Wilk). Przód nowej Kia Sorento otrzymał wydłużone, zachodzące na boki reflektory i bardziej wydatne lampy przeciwmgielne – oraz większy i rozbudowany w pionie, trójwymiarowy grille w znanym stylu „Tygrysiego Nosa”, zaprezentowany już wcześniej w samochodzie koncepcyjnym Kia Cross GT 2013.

Sylwetka zachowuje typową dla Sorento, długą maskę komory silnikowej i charakterystycznie szeroki tylny słupek „D”. Niższa linia dachu w połączeniu z podwyższoną linią okien oraz jakby odchyloną ku tyłowi bryłą karoserii potęguje wrażenie muskularnego wyglądu na drodze. W części tylnej uwagę zwraca wydatny zarys tylnych nadkoli oraz głęboko tłoczona wnęka na tablicę rejestracyjną. W tym przypadku zastosowano nową technikę zgrzewania laserowego (po raz pierwszy w pojeździe Kia), która pozwala ukryć tzw. linie stopienia i w konsekwencji wyeliminować tradycyjne listwy maskujące spoiny na klapie tylnej. Wrażenie wysmuklenia pojazdu podnosi również zwiększenie jego długości o 95 mm (do 4780 mm)* i szerokości o 5 mm (do 1890 mm) oraz 15-milimetrowe obniżenie wysokości (do 1685 mm). Stylizacja nadwozia jest dziełem studia projektowego Kia w Namyang w Korei, wspomaganego przez designerów firmowych atelier we Frankfurcie oraz Irvine (Kalifornia).

„Nowoczesność i szerokość” motywem stylizacji wnętrza

Kabina nowej Kia Sorento to miejsce, gdzie zauważyć można zasadnicze zmiany i ulepszenia. Stylizacja przestrzeni pasażerskiej należy do europejskiego zespołu designerów Kia (atelier we Frankfurcie), który zaprojektował bardziej wyszukany i luksusowy wystrój wnętrza, z zastosowaniem materiałów o znacznie wyższej niż kiedykolwiek jakości.

Pomysł stylizacji kokpitu wykorzystuje motyw ‘Nowoczesności i Szerokości” – a więc solidnego optycznie i ustabilizowanego w poziomie wystroju wnętrza. ‘Szerokość’ wyraża się rozbudową panelu wskaźników, nową ornamentacją oraz owalnym kształtem tablicy przyrządów, sięgającej boczków drzwi. Bogatszy udział materiałów miękkich w dotyku i skóry tworzy poczucie luksusu i nadaje nowej Kia Sorento atmosfery samochodu klasy Premium. Jednym z najbardziej wyrazistych elementów wystroju wnętrza jest ekranowy interfejs użytkownika, obejmujący najnowsze rozwiązania promowane przez Kia HMI (Human-machine Interface – u styku człowieka z elektroniką) w chromowanej oprawie. Nabywca Sorento III będzie miał do wyboru wystrój wnętrza w jednobarwnym kolorze czarnym lub dwutonowym czarno-szarym – z tapicerką materiałową albo skórzaną.

Komfort, wygoda i nowe technologie

W porównaniu z modelem poprzedniej generacji, powiększenie wymiarów zewnętrznych oraz wydłużenie rozstawu osi o 80 mm (do 2780 mm), pozwoliło wygospodarować w nowej Kia Sorento dodatkową przestrzeń w kabinie.

Pomimo obniżenia linii dachu o 15 mm – dzięki odpowiedniej konfiguracji siedzisk siedzeń i foteli, uzyskano wzrost przestrzeni na głowę oraz nogi pasażerów wszystkich trzech rzędów siedzeń. Powiększyła się również przestrzeń ładunkowa pod względem długości (+87 mm) oraz pojemności po złożeniu trzeciego rzędu siedzeń: z 515 do 605 litrów wg VDA (+17,5%). Nowy jest także w Sorento III zakrywany podpodłogowy sortownik na drobne przedmioty. Dostępna w wersji 7-miejscowej nowa Kia Sorento wyposażona jest w dzieloną i składaną 40/20/40 kanapę tylną z podwyższonym, funkcjonalnie składanym podłokietnikiem środkowym. Siedzenia drugiego rzędu odchylane są do przodu przy pomocy dwóch poręcznych dźwigienek na skraju przedziału ładunkowego (remote folding function) i można je ponadto odsunąć dla ułatwienia dostępu do rzędu trzeciego.

W Sorento trzeciej generacji ‘debiutuje’ kilka nowych, zaawansowanych rozwiązań funkcjonalnych, służących zwiększeniu wygody i przyjemności użytkowania. W zależności od rynku sprzedaży, opcjonalnie dostępny będzie 4-kamerowy system podglądu otoczenia pojazdu ‘z lotu ptaka’ na wyświetlaczu w desce rozdzielczej Around-View Monitor wspomagający parkowanie oraz Smart Power Gate. Ten system z kolei – otwiera automatycznie tylną klapę nadwozia w momencie wykrycia bezpośredniej bliskości elektronicznego „kluczyka” kierowcy, ułatwiając załadunek toreb zakupowych czy innych nieporęcznych przedmiotów wprost do bagażnika.

Więcej wyrafinowania

W trakcie procesu rozwojowego Sorento trzeciej generacji inżynierowie Kia zajęli się także wzmocnieniem struktury nadwozia oraz obniżeniem NVH (poziomu hałasów, drgań i wibracji) pod kątem wyrafinowania komfortu jazdy i wyciszenia wnętrza – podążając niejako śladem wyszukanego image pojazdu.

Fundamentalne znaczenie w tym przypadku ma znaczące zwiększenie sztywności skrętnej skorupy karoserii (o 14 procent w porównaniu z modelem schodzącym), oddziaływujące również na wzrost bezpieczeństwa biernego. Celem ograniczenia NVH zastosowano nowy materiał głuszący na tunelu centralnym, zwiększono o 29% grubość wykładziny dźwiękochłonnej tablicy przyrządów (z 0,7 do 0,9 mm), wzmocniono punkty/poduszki mocowania silnika i skrzyni biegów, a silniki otrzymały nową obudowę filtra cząstek stałych (DPF) oraz osłonę akustyczną zintegrowaną z pokrywą łańcucha rozrządu. Efektem wprowadzonych zmian jest spadek poziomu hałasu w kabinie o 3 do 6 procent – w zależności od warunków jazdy.

Zmodernizowane jednostki napędowe, lepsza charakterystyka jezdna i prowadzenie

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, konstruktorzy Kia „wzięli pod lupę” poprawę przyjemności i satysfakcji konsumenckiej z jazdy nowym Sorento, wprowadzając liczne ulepszenia w konstrukcji jednostek napędowych, układu kierowniczego oraz zawieszenia kół. Nowa Kia Sorento oferowana będzie do wyboru z dwoma turbodieslami o pojemności 2,0 (185 KM) i 2,2 (200 KM) litra. Za swe najważniejsze cele w procesie rozwojowym nowego Sorento zespół konstruktorów podwozia Kia przyjął podwyższenie komfortu podróżowania, zapewnienie stabilności przy znacznych prędkościach oraz precyzję układu kierowniczego na miarę skokowej poprawy jakości wystroju wnętrza i charakterystyki NVH. W pełni niezależne zawieszenie kół zachowuje zasadniczy układ modelu poprzedniego (kolumny MacPherson z przodu i wielowahaczowe multi-link Kia z tyłu) – lecz z pewnymi modyfikacjami. Tylna rama pomocnicza otrzymała powiększone tuleje w celu lepszej izolacji mechaniczno-akustycznej kabiny pasażerskiej, a nieco ‘twardsze’ amortyzatory ustawiono pionowo tuż za linią osi tylnej tak, aby ograniczyć zjawisko pochylania nadwozia podczas dynamicznej jazdy. Efektem tych modyfikacji, w połączeniu z wydłużeniem rozstawu osi – jest wyraźnie zwiększony komfort jazdy i lepsze wybieranie nierówności podłoża, dzięki czemu nowa Kia Sorento zapowiada się na wyjątkowo przyjazną towarzyszkę najdłuższych nawet podróży. Standardowy na rynkach Europy nowy, elektromechaniczny system wspomagania kierownicy (R-MDPS), zamontowany jest bezpośrednio na zębatce przekładni kierowniczej zamiast na kolumnie kierownicy, jak w modelu poprzednim. Dzięki lepszemu wyczuciu położenia przednich kół i szybszej reakcji na polecenia kierowcy, nowa Kia Sorento wchodzi do grona najbardziej zwinnych i ‘usportowionych’ pojazdów w swoim segmencie – bez uszczerbku dla komfortu jazdy, którego nabywca oczekuje od pojazdu typu SUV klasy luksusowej.

Wyższy stopień bezpieczeństwa biernego i czynnego

Nowa Kia Sorento uzyskała maksymalną, pięciogwiazdkową klasyfikację bezpieczeństwa zderzeniowego Euro NCAP we wszystkich czterech kategoriach: (90% ochrona pasażerów dorosłych, 83% ochrona przewożonych dzieci, 67% ochrona osób pieszych oraz 71% za posiadane systemy wspomagające bezpieczeństwo). Jest to wynikiem dalszego wzmocnienia struktury nadwozia oraz wzbogacenia gamy elementów bezpieczeństwa biernego i czynnego. Godna szczególnej pochwały jest stabilność kabiny pasażerskiej Sorento w sytuacjach kolizyjnych oraz skuteczność ochrony pasażerów różnej postury – bez względu na zajmowane miejsce w samochodzie. Wszyscy pasażerowie – w tym także trzeciego rzędu siedzeń, chronieni są należycie przed obrażeniami kręgosłupa szyjnego, a efekt uderzenia w osobę pieszą zmniejsza aktywna pokrywa komory silnikowej. Struktura nadwozia nowej Kia Sorento zyskała istotnie na odporności mechanicznej, m.in. w efekcie szerszego zastosowania stali nadwytrzymałej na rozciąganie. Udział stali UHTS w skorupie karoserii modelu poprzedniej generacji wynosił 24,4 procent, w nowym zaś – już 52,7 procent, podnosząc integralność podstawowej konstrukcji pojazdu i jej sztywność skrętną w przypadkach kolizyjnych (zderzeniowych). Do wzmocnienia przednich i tylnych nadkoli oraz otworu klapy tylnej wykorzystano stal o podwyższonej wytrzymałości. W porównaniu z modelem poprzednim, konstrukcja Sorento III charakteryzuje się ponad dwukrotnie podwyższoną – z 4,1 do 10,1 procent – zawartością stali nadwytrzymałej tłoczonej na gorąco, co pozwoliło w sposób znaczący zwiększyć wytrzymałość słupków A- i B- nadwozia. Podczas ostatnich testów zderzeniowych Euro NCAP nowa Kia Sorento uzyskała niezwykle wysoką ocenę w kategorii systemów wspomagających bezpieczeństwo. Do wyposażenia standardowego należy obecnie system Vehicle Stability Management, który zapewnia stabilizację pojazdu na nawierzchniach o niskiej przyczepności w warunkach jednoczesnego hamowania i skręcania – z wykorzystaniem systemu stabilizacji ruchu pojazdu (ESC) oraz elektrycznego wspomagania przekładni kierowniczej. Aktywacja obu systemów następuje w momencie wykrycia utraty przyczepności, ułatwiając kierowcy zachowanie bezpiecznego panowania nad pojazdem. I znów – w zależności od rynku sprzedaży, nabywca nowej Kia Sorento spotka się z bogatą ofertą technologii bezpieczeństwa czynnego, która obejmować będzie dostępne opcjonalnie lub seryjnie systemy: ASCC (‘inteligentny’ aktywny tempomat), LDWS (monitorowania zmiany pasa ruchu), BSD (monitorowania martwego pola w lusterkach) z wizualną sygnalizacją obecności pojazdu poza polem widzenia kierowcy w lusterku bocznym, RCTA (detekcji ruchu innych pojazdów z tyłu Sorento w miejscach parkowania) oraz SLIF (umieszczony w zestawie wskaźników wyświetlacz limitów prędkości w oparciu o odczyt video znaków drogowych).

Nowy program testowy pojazdów

Sorento trzeciej generacji to pierwszy model Kia, który został poddany testom weryfikacyjnym w nowo-otwartym centrum jakości światowej (Global Quality Centre) w celu zapewnienia, iż wszystkie nowe pojazdy produkcji Kia są konstruowane, testowane a następnie wytwarzane pod kątem przekraczania oczekiwań konsumenckich. Program rozwojowy nowego modelu prowadzony był na skalę globalną i obejmował próby trwałościowe na dystansie ponad 1,1 mln km, a więc 27 okołorównikowych okrążeń Ziemi m.in. po drogach Europy, Bliskiego Wschodu, Azji oraz Północnej i Południowej Ameryki z założeniem ekstremalnych testów klimatycznych i jakościowych wszystkich komponentów Sorrento III. Z myślą o klientach na całym świecie Kia Sorento wystawiona bywała na działanie temperatur wyjątkowo niskich i wysokich czy też znacznych wysokości – w trudnych warunkach pustynnych, zatłoczonych do niemożliwości miast, przełęczy górskich albo obszarów wiecznej zmarzliny. Intensywne testy prowadzono także w szczególnie urozmaiconej sieci dróg europejskich. Po zakończeniu światowego programu testów trwałościowych samochód powrócił do nowego Global Quality Centre przy zakładach wytwórczych Hwasung w Korei, a więc tam, gdzie powstaje Kia Sorento z przeznaczeniem na rynki zagraniczne, w tym rynki Europy. Ostatni etap testów polegał na kompleksowej ocenie jakości komponentów pojazdu oraz jego ostatecznej weryfikacji w warunkach ekstremalnie wysokich i niskich temperatur otoczenia, wilgotności, porywów wiatru oraz intensywnych wibracji. Z myślą o wyciągnięciu wspólnych wniosków do uczestnictwa zaproszeni zostali praktycznie wszyscy dostawcy i kooperanci Kia. Wszystkie modele Kia poddawane są licznym testom pod kątem trwałości w zróżnicowanych warunkach eksploatacji, lecz nowy program był przykładem niewątpliwie najszerszej weryfikacji jakościowej pojazdu w historii marki. Dotyczyć to będzie wszystkich nowych modeli Kia pod kątem zapewnienia najwyższej jakości produktu i konsekwentnej budowy image Kia jako twórcy pojazdów wykraczających daleko poza oczekiwania klientów. Tak, jak każdy samochód marki Kia oferowany w Europie, nowa Kia Sorento objęta jest unikalną 7-letnią lub 150.000-kilometrową gwarancją fabryczną producenta.