Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 21.07.2014
Autor: Kia Motors Polska

Koncepcyjna Kia GT4 Stinger oraz Kia Soul 2014 wyróżnione statuetkami International Design Excellence Award

  • Dwie nagrody IDEA od Industrial Designers Society of America dla Kia wyrazem uznania doskonałości designu w kategorii środków transportu
  • Srebrna statuetka IDEA Silver dla koncepcyjnego GT4 Stinger i brązowa IDEA Bronze dla Kia Soul 2014.
Reputację wzornictwa klasy światowej Kia Motors budowała przez kilka ostatnich lat, a kolejnego splendoru dodały tej marce dwie prestiżowe nagrody za design, przyznane werdyktem Stowarzyszenia Designerów Przemysłowych Ameryki (IDSA). W kategorii środków transportu (Automotive and Transportation) Kia otrzymała statuetkę srebrną IDEA Silver za projekt samochodu koncepcyjnego Kia GT4 Stinger oraz brązową IDEA Bronze za design Kia Soul 2014. Statuetką IDEA Bronze wyróżniona została także w roku 2012 Kia Rio.

Jako uznane w świecie medium oceny designu w skali globalnej, IDEA nagradza wzornictwo wpływające na podniesienie jakości życia i dzięki innowacyjności – zwiastujące istotny efekt ekonomiczny, w takich kategoriach jak Motoryzacja i Środki Transportu, Strategia Designu, Sprzęt Komputerowy, Działania Środowiskowe i wiele innych. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 2000 projektów z 39 krajów, a każde zgłoszenie poddane zostało skrupulatnej analizie pod kątem nowatorstwa, korzyści dla użytkowników, bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego oraz estetyki wizualnej. „Wyróżnienia IDEA to świadectwo ogromnych możliwości teamu designerów Kia Motors.” – komentuje Tom Kearns, główny projektant Kia Design Center America (KDCA) – „GT4 Stinger powstał z czystego egoizmu lecz udał się nadzwyczajnie: chcieliśmy się przekonać, czy kalifornijski team stylistów może zmaterializować własną wizję super-samochodu marki Kia o powalającym designie nadwozia i niezrównanej dynamice jazdy. Mówiąc o Soul’u, naszym największym chyba wyzwaniem było odkrywanie ikony na nowo, ponieważ mieliśmy stworzyć jej nowe ujęcie zachowując atrakcyjność oryginału. W obu przypadkach możemy być z siebie zadowoleni.”

Zespół projektowy Kia, kierowany od roku 2006 przez Petera Schreyera, Prezydenta ds. Designu i Głównego Stylisty (CDO) Kia Motors Corporation wychwalany jest za konsekwentnie innowacyjne „proeuropejskie” efekty działalności, których wpływ na transformację marki i jej globalny rozwój w okresie ostatnich pięciu lat nie podlega dyskusji. Obok nagród Red Dot oraz iF, statuetka IDEA jest trzecim już ważnym wyróżnieniem dla samochodu miejskiego drugiej generacji Kia Soul MY 2014. Koncepcyjny GT4 Stinger natomiast – zdobył szerokie uznanie mediów i branży motoryzacyjnej z całego świata za niespotykanie agresywną i sportową stylizację nadwozia.

Kia GT4 Stinger
Zaprezentowany na salonie samochodowym North American International Auto Show 2014 w Detroit GT4 Stinger jest najbardziej agresywnym stylistycznie samochodem koncepcyjnym marki Kia i prawdziwą „maszyną do jeżdżenia” dla entuzjasty wyczynu. Jako autentyczny samochód sportowy 2+2 z napędem na tylne koła GT4 Stinger przyciąga uwagę nie tylko na drodze ale także i w swoim żywiole, którym jest tor wyścigowy. Pod maską kryje się wzmocniona wersja sprawdzonego, czterocylindrowego silnika wyczynowego Kia 2.0 T-GDI (turbo + bezpośredni wtrysk paliwa) o imponującej mocy 315 KM. Kia Soul 2014
Rozpoznawalna już na pierwszy rzut oka, a jednocześnie całkowicie odświeżona, inspirowana koncepcją fantazyjnego Track’stera, Kia Soul 2014 oparta jest na nowym podwoziu, które zyskało na sztywności, długości i szerokości w stosunku do Soula pierwszej generacji. Wzrosła pojemność kabiny pasażerskiej i przestrzeni ładunkowej. Konstruktorzy Kia zadbali również o radykalne obniżenie poziomu NVH (odczuwalnych hałasów, wibracji i drgań). Dzięki zwiększeniu momentu obrotowego silnika oraz istotnym modyfikacjom zawieszenia Kia Soul 2014 doskonale sprawdza się w roli jeszcze szybszego i zwinniejszego towarzysza kierowcy w zatłoczonym środowisku wielkiego miasta.