Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 25.02.2014
Autor: Kia Motors Polska

Kia testuje energooszczędne systemy wentylacji dla Soul EV w ekstremalnych warunkach zimowych

  • Kia Soul EV poddana intensywnym testom w ekstremalnych warunkach zimowych
  • Nowy system ogrzewania i wentylacji skutecznie obniża zużycie energii podczas jazdy
  • Wiodąca w klasie gęstość energetyczna baterii akumulatorów nowej Kii Soul EV.
W oczekiwaniu na premierę rynkową planowaną na drugą połowę 2014 roku Kia Soul EV (pojazd elektryczny) poddawana jest obecnie serii intensywnych testów w warunkach zimowych, które mają na celu zamknięcie procesu konstrukcyjnego oraz praktyczną weryfikację działania zespołu napędowego i nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych w tym modelu. Testy prowadzone są w temperaturach ujemnych, na które użytkownicy Soul EV narażeni mogą być w okresie jesienno-zimowym.
Podstawowym elementem walidacji pojazdu prowadzonej w szwedzkiej Laponii jest sprawdzian skuteczności nowych rozwiązań opracowanych przez Kia w zakresie ogrzewania i przewietrzania kabiny pasażerskiej pojazdu. Jest to m.in. pierwszy na świecie indywidualny system wentylacji dla kierowcy, pozwalający zwiększyć czas pracy akumulatorów oraz wydłużyć użyteczny zasięg jazdy.
Niskie temperatury zimowe w Skandynawii, sięgające -350C umożliwiają konstruktorom Kia prowadzenie najbardziej rygorystycznych testów wydajności nowego systemu ogrzewania, przewietrzania i klimatyzacji (HVAC), instalacji elektrycznej oraz elektrycznego zespołu napędowego.

Nowe, energooszczędne rozwiązania HVAC
Już od początku prac konstrukcyjnych nad samochodem Soul EV stwierdzono konieczność radykalnego obniżenia zużycia energii przez system ogrzewania, przewietrzania i klimatyzacji, ponieważ pełna moc HVAC w skrajnych warunkach zimowych „potrafi” zmniejszyć użyteczny zasięg jazdy nawet o 50 procent!
Aby stawić czoła tak poważnemu wyzwaniu, inżynierowie Kia postanowili zastosować cztery nowe rozwiązania HVAC, ograniczające zużycie energii Soul’a EV: wysokowydajną pompę ciepła, „inteligentny” system przepływu powietrza, indywidualną wentylację tylko dla kierowcy oraz system klimatyzacji wstępnej (programator temperatury wnętrza). Pompa ciepła wykorzystuje ciepło odpadkowe (odlotowe) z klimatyzacji i innych systemów elektrycznych aby zwiększyć wydajność energetyczną HVAC, a więc i skuteczność ogrzewania wnętrza, ograniczając tym samym obciążenie energetyczne akumulatora. Złożony ze sprężarki, parownika i skraplacza system pozwala spożytkować ciepło odpadowe wytwarzane przez rozliczne podzespoły elektryczne. Ten swoisty recykling energii emitowanej przez elektronikę samochodu pozwala znacznie zwiększyć skuteczność HVAC pozwalając w pewnym stopniu ograniczyć zależność od baterii akumulatorów.
Ograniczając pobór prądu z głównego źródła zasilania pompa ciepła powoduje więc wydłużenie użytecznego zasięgu jazdy elektrycznego Soul’a EV.

Z pompą ciepła współpracuje „inteligentny” system monitorowania i sterowania przepływem powietrza, który ponadto „czuwa” nad poziomem wilgotności w kabinie.
System ten wymusza recyrkulację powietrza podgrzanego lub schłodzonego przez HVAC i dozuje ilość świeżego powietrza dostarczanego do kabiny. Dzięki kontroli przepływu powietrza wewnątrz pojazdu system HVAC może działać wydajniej, a więc optymalizować zużycie energii niezbędnej do utrzymania temperatury podczas jazdy. Siłownikiem dopływu świeżego powietrza do kabiny pasażerskiej steruje czujnik wilgotności i termometr wewnętrzny.
Jako pierwszy w świecie pojazd produkcyjny, Kia Soul EV wyposażona jest w system indywidualnej wentylacji tylko dla kierowcy, umożliwiający obniżenie zużycia energii poprzez całkowite odłączenie ogrzewania i przewietrzania przestrzeni na nogi oraz dopływu powietrza po stronie przedniego pasażera. Jest to rozwiązanie o tyle innowacyjne, iż w obecnie eksploatowanych samochodach zamknięcie nawiewów wentylacji powoduje jedynie przekierowanie powietrza do nawiewów czynnych – przy niezmniejszonym poborze energii.
System wentylacji indywidualnej, aktywowany przyciskiem „Tylko kierowca” na desce rozdzielczej pozwala zminimalizować zużycie energii przez HVAC podróżując „w pojedynkę” (bez pasażerów), a tym samym skutecznie wydłużyć użyteczny zasięg pojazdu.
Po raz pierwszy w samochodzie marki Kia zastosowanie znalazł ponadto system klimatyzacji wstępnej (programator temperatury wnętrza). Za pośrednictwem interfejsu HMI kierowca może zaprogramować podgrzewanie lub schładzanie kabiny pasażerskiej nawet na 30 minut przed wyjazdem spod domu czy biura. Programator temperatury wnętrza działa w czasie ładowania akumulatorów z sieci elektrycznej, tak więc obniża ich obciążenie podczas jazdy i zapewnia odpowiedni komfort termiczny już w momencie ruszania z miejsca. Wiodąca w klasie gęstość energetyczna akumulatorów
Kia Soul EV napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy 81,4 kW i momencie obrotowym 285 Nm zasilanym baterią polimerowych akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 27 kWh, umieszczoną pod przedziałem pasażerskim. Napęd przekazywany jest na koła przednie za pośrednictwem jednostopniowej przekładni redukcyjnej. Układ ten zapewnia przyspieszenie 0-100 km/h w czasie poniżej 12 sekund oraz prędkość maksymalną 145 km/h. Według założeń konstruktorów Kia użyteczny zasięg jazdy „z jednego „ładowania” przekraczać będzie 200 km.
Za sprawą racjonalnej zabudowy elektrycznego zespołu napędowego oraz systemów i komponentów elektronicznych udało się nie tylko obniżyć masę pojazdu, lecz także ograniczyć wielkość miejsca, jaką w kabinie pasażerskiej „zabiera” bateria akumulatorów. Ich ogromną zaletą jest wiodąca w klasie gęstość energetyczna 200 Wh/kg, co pozwala przechowywać zwiększoną ilość energii w stosunku do masy własnej akumulatora.
Maksymalizacji wydajności napędu, lecz także potencjalnego zasięgu Kii Soul EV służy układ hamulcowy z odzyskiem energii (Regenerative Braking System) niejako recyrkulujący energię generowaną w trakcie spokojnej jazdy i hamowania. Kierowca ma wybór trzech trybów regeneratywnego hamowania w zależności od intensywności hamowania i oczekiwanego stopnia odzysku energii.
Kia Soul EV wyposażona jest ponadto w system podgrzewania oraz izolacji termicznej baterii akumulatorów w celu ograniczenia niekorzystnego oddziaływania temperatur ujemnych w warunkach zimowych.
Standardowy, „pokładowy” prostownik-ładowarka o mocy 6,6 kW umożliwia naładowanie akumulatorów w czasie 5 do 7 godzin, w zależności od dostępnego natężenia prądu w sieci elektrycznej.

Soul EV będzie pierwszym pojazdem elektrycznym marki Kia oferowanym do sprzedaży w skali globalnej, a rozpoczęcie jego produkcji planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku. Do salonów dealerskich Kia w Europie i Ameryce Północnej Kia Soul EV zacznie docierać jeszcze przed końcem 2014.