Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 29.01.2014
Autor: Kia Motors Polska

„Grand Prix” za design dla Petera Schreyera

  • Dobitny wyraz uhonorowania za niezwykłą ewolucję produktów Kia
  • Jury chwali „transformację designu budującego atrakcyjność Kia”
  • Prototypowa Kia Provo na wystawie „2014 Concept Cars” w Paryżu.
Podczas galowego wieczoru w przeddzień otwarcia 29 Festival Automobile International w Paryżu nagrodą „2014 Grand Prix du Design” uhonorowany został Peter Schreyer, Główny Stylista Kia Motors. Peter Schreyer pełni jednocześnie obowiązki Prezydenta ds. Designu i Głównego Stylisty (CDO) Hyundai Motor Group. Przemawiając do ponad 600 VIPów ze świata motoryzacji, mody, muzyki, mediów i reklamy zgromadzonych w pałacu Les Invalides, przewodniczący tegorocznego jury Jean-Michel Wilmotte powiedział: „Nagroda Grand Prix jest wyrazem uznania za wyjątkowe talenty na polu designu w kontekście międzynarodowym. Nagrodę tą otrzymuje dzisiaj Peter Schreyer za osiągnięcia wzornicze w Huyndai-Kia Group.”
„Przez siedem lat pracy jako Główny Stylista Kia, Peter koordynował działalność studiów projektowych w Korei, Ameryce oraz Europie i dokonał radykalnej transformacji designu Kia budującego atrakcyjność tej marki. Niezwykła ewolucja wzornictwa produktowego u południowokoreańskiego giganta motoryzacji związana jest ściśle z zaangażowaniem i know-how Petera Schreyera, który stał się jednym z niewielu naprawdę znanych protagonistów współczesnego wzornictwa motoryzacyjnego.” – mówił dalej Jean-Michel Wilmotte.
Z myślą o uświetnieniu tego, co najlepsze z motoryzacją w tle, przyznano również trzy Nagrody Piękności 2014 (2014 Most Beutiful) – dla najbardziej interesującego super-samochodu i pojazdu koncepcyjnego oraz wystroju samochodowego wnętrza a także dla książki, fotografii, reklamy, dzieła sztuki i architektury roku - z dominującym motywem motoryzacyjnym.
W skład 15-osobowego jury tegorocznego Festiwalu wchodzili czołowi designerzy i zarządzający w największych koncernach, m.in. Dassault Systems, Louis Vuitton, Eurosport, Le Point, AD oraz Bell & Ross.
W kompleksie Hotel National des Invalides otwarta została nazajutrz wystawa samochodów koncepcyjnych „2014 Concept Cars” dostępna dla publiczności w dniach od 29 stycznia do 2 lutego. Wobec około 20.000 spodziewanych gości w barwach Kia wystąpił koncept Provo, pokazany po raz pierwszy na genewskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym w roku 2013.

Biografia Petera Schreyera

Peter Schreyer urodził sie w roku 1953 w Bad Reihenhall (Niemcy) i od najmłodszych lat fascynowały go samochody, samoloty i sztuka użytkowa. Podczas studiów na wydziale wzornictwa przemysłowego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Monachium Schreyer podjął staż w biurze projektowym Audi Design, rozpoczynając w ten sposób 28-letnią współpracę w firmami Audi i Volkswagen.
Po ukończeniu Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie został zatrudniony w roku 1980 przez Audi. W latach 1993-94 pracował także dla Volkswagena, projektując samochody Passat i Golf. Jako główny projektant Audi w latach 1994-2002 miał istotny udział w budowie marki Audi jako „designerskiej marki premium”. W roku 2002 powrócił do Volkswagena jako główny stylista.
W roku 2006 Schreyer podjął nowe wyzwanie zawodowe jako Główny Stylista (CDO) Kia Motors Corporation. Rok później otrzymał honorowy doktorat londyńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w uznaniu zasług dla wzornictwa w przemyśle motoryzacyjnym.
Pod kierownictwem Schreyera Kia dokonała kompletnej wymiany swej gamy modelowej i stworzyła nowy wizerunek swej tożsamości. Potwierdzeniem sukcesu nowej strategii designu były i są liczne międzynarodowe nagrody w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nastąpił ogromny wzrost sprzedaży zarówno pojazdów z logo Kia jak i wartości rynkowej tej marki.
Na początku roku 2013 Peter Schreyer objął stanowisko Prezydenta ds. Designu i Głównego Stylisty Hyundai Motor Group. Jest odpowiedzialny za długoterminową strategię designu pojazdów Hyundai i Kia oraz ich wzorniczą indywidualizację.