Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 08.11.2013
Autor: Kia Motors Polska

Peter Schreyer laureatem nagrody “Złota Kierownica 2013”

Jeszcze nigdy przedtem design nie odgrywał tak ważnej roli w przemyśle motoryzacyjnym, a znaczącą podbudowę tego stwierdzenia stanowi werdykt jury dorocznej nagrody Golden Steering Wheel 2013. W ramach zaliczanego do najbardziej prestiżowych programów konkursowych branży samochodowej, za wybitny wkład w rozwój światowego przemysłu motoryzacyjnego nagrodę Honorary Golden Steering Wheel (Honorowej Złotej Kierownicy) otrzymał Peter Schreyer, Prezydent ds. designu i Główny Stylista (CDO) i Hyundai Motor Group.Urodzony w Bawarii, Peter Schreyer pracuje na stanowisku Głównego Stylisty Kia Motors Corporation od roku 2006, a od początku 2013 jest szefem i koordynatorem wszystkich ośrodków projektowych Hyundai-Kia z tytułem ich Prezydenta. Odpowiedzialny za całość przedsięwzięć stylistyczno-designerskich piątego w skali światowej producenta samochodów, Peter Schreyer został drugim dopiero stylistą-projektantem samochodowym, który dzierży laur nagrody Golden Steering Wheel podczas jej 31-letniej historii. Pierwszym był Giorgetto Giugiaro w roku 1995. 
Wyróżnienie to otrzymali ostatnio – Ferdinand Piëch, przewodniczący rady nadzorczej Volkswagen AG (rok 2012), Alan Mulally, dyrektor wykonawczy (CEO) Ford Motor Company (2011) i Norbert Reithofer, CEO koncernu BMW (2010). Konkurs ten organizowany jest przez redakcje pism Bild am Sonntag i AutoBild, a oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 listopada br. w Berlinie. 

„Jestem niezmiernie dumny z tej nagrody, ponieważ to nie tylko wielki zaszczyt dla mnie, ale i wyraz uznania dla osiągnięć naszych zespołów designerskich na całym świecie.” – powiedział Peter Schreyer. Do jego zasług należy stworzenie specyficznego dla marki Kia i cieszącego się wielkim uznaniem stylu (albo języka) projektowego oraz charakterystycznej atrapy chłodnicy „Tiger Nose” (Tygrysiego Nosa), która stała się szczególnym wyróżnikiem marki Kia. 
„Kia Motors Corporation dała mi niezwykłą szansę startu ‘od zera’ aby wykreować nową i unikalną tożsamość dla marki Kia. Designerski nadzór nad całością Hyundai Motor Group był dla mnie kolejnym zawodowym wyzwaniem, które pozwoliło zróżnicować strategie projektowe obu marek.” – wyjaśnia 60-letni stylista Hyundai Motor Group.

Peter Schreyer ukończył Uniwersytet Nauk Stosowanych w Monachium a następnie Królewską Szkołę Sztuk Pięknych w Londynie, od której otrzymał w roku 2007 doktorat honorowy. Zanim dołączył do zespołu Kia, Peter Schreyer był odpowiedzialny za design tak pionierskich samochodów jak Audi TT, VW New Beetle czy VW Passat. 
Pracując dla Kia, Peter Schreyer przeforsował filozofię prostoty i klarowności, która wywarła znaczny wpływ na światowy sukces marki Kia w ciągu ostatnich pięciu lat, wyrażający się podwojeniem sprzedaży do poziomu przekraczającego 2,7 mln samochodów w roku 2012. Silny trend wzrostowy dotyczył w tym czasie także i marki Hyundai, której sprzedaż globalna w ubiegłym roku sięgnęła 7,1 mln sztuk, w tym ponad 155.000 na rynku niemieckim – gdzie grupa Hyundai-Kia jest obecnie największym importerem samochodów. Nadzorowane przez Petera Schreyera studia projektowe Kia w Korei, Stanach Zjednoczonych i we Frankfurcie „wypuściły” cały szereg zaskakujących (i zachwycających) stylistycznie samochodów. A więc – Kia Soul, Sportage, Optima, koncepcyjny samochód o napędzie elektrycznym Kia POP, studium projektowe Kia GT oraz ‘usportowiony’ kompaktowy koncept 4WD Kia provo. 
Designerski „podpis” Petera Schreyera nosi obecnie cała gama modelowa Kia. Najnowszym modelem przeprojektowanym przez niego w całości jest wnosząca nową wizualną dynamikę do segmentu rodzinnych MPV Kia Carens, której sprzedaż w Europie trwa od maja 2013 roku. 

Szyk i styl designu rodem z Kia to nie tylko sukces marki na rynkach sprzedaży lecz także nagrody, przyznawane przez liczne gremia od czasu włączenia się Petera Schreyera w działalność firmy. W renomowanej konkurencji nagród designerskich red dot – aż dziesięć modeli Kia uzyskało to powszechnie cenione wyróżnienie, przy czym sedan klasy średniej Kia Optima i kompaktowa Kia pro_cee’d nagrodzone zostały tytułem Best of the Best (Najlepsze z Najlepszych). Uznanie znalazła także strategia markowego designu Kia, a eksperckie jury konkursu Automotive Brand Contest uznało markę Kia godną wyróżnienia Best of the Best w kategorii Brand Design 2011. 

Ufundowana w roku 1976 nagroda Golden Steering Wheel uważana jest za najważniejsze wyróżnienie w kręgach europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i przyznawana najlepszym nowym samochodom produkcyjnym roku. Ustanowioną w roku 1983 nagrodę Honorary Golden Steering Wheel otrzymują osoby uznane za prominentnych liderów przemysłu motoryzacyjnego. Jej laureatami są także dwaj słynni kierowcy wyścigowi: Michael Schumacher (1993) oraz Lewis Hamilton (2007).
W kategorii „samochodowej” kandydaci na zwycięzców wyłaniani są w głosowaniu czytelników Bild am Sonntag i AutoBild oraz niezależnego jury składającego się z 40 celebrytów, kierowców rajdowych i wyścigowych, konstruktorów, designerów i dziennikarzy motoryzacyjnych. Ostateczny wybór laureata tytułu Honorary Golden Steering Wheel należy do przedstawicieli redakcji Bild am Sonntag i AutoBild oraz wydawnictwa Axel Springer.