Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 04.10.2013
Autor: Kia Motors Polska

Nastolatek ponownie mistrzem Polski!

Zaledwie 17-letni Bartłomiej Mirecki po raz drugi z rzędu wywalczył tytuł Wyścigowego Mistrza Polski Kia Picanto. Ubiegłoroczny debiutant i triumfator cyklu Kia Lotos Race (KLR), powtórzył swój wyczyn, dominując w wyścigowej serii rozgrywanej na torach w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach i na Węgrzech.Wyścigowe Mistrzostwa Polski Kia Picanto są jedyną w Polsce markową serią wyścigową tej rangi, przeznaczoną przede wszystkim dla młodych i debiutujących zawodników. Kierowcy ścigają się za kierownicami identycznych Kia Picanto napędzanych benzynowymi silnikami 1.2 o seryjnej mocy 85 KM. Koszt zakupu nowego auta w pełni przygotowanego do startu nie przekracza kwoty 40 000 zł a na linii startu staje za każdym razem ponad 20 identycznych Picanto.W tym sezonie od pierwszej rundy Bartek Mirecki plasował się na czele tabeli i zwieńczył swój tegoroczny triumf zwycięstwem w ostatnim wyścigu Kia Lotos Race, jaki odbył się na torze w czeskim Brnie.
Tegoroczne podium mistrzostw uzupełnili Filip Tokar oraz Michał Śmigiel. Ten drugi to szesnastolatek, który podobnie jak Mirecki rok temu, teraz zadebiutował za kierownicą Picanto, przenosząc się z kartingu do sportu samochodowego.

Zwycięzcy po finałowej rundzie w Brnie odebrali finansowe i rzeczowe nagrody z rąk organizatora – mistrz zdobył czek w wysokości 35 000 zł, a wicemistrzowie po 20 000 zł i 10 000 zł.Tegoroczny sezon Kia Lotos Race składał się z 6 podwójnych rund, które zostały rozegrane na torach Hungaroring, Red Bull Ring, Lausitzring, Poznań, Autodrom Most oraz Automotodrom Brno. Zawodnicy startujący w Picanto w tym czasie towarzyszyli m.in. takim seriom jak DTM, FIA ETRC (mistrzostwa Europy wyścigów ciężarówek) i FIA CEZ (mistrzostwa Europy centralnej). Podczas eliminacji w Polsce, po raz pierwszy na torze Poznań pojawiła się obok Picanto także kolejna wyścigowa seria Kia – Green Scout Cup - włoski puchar hybrydowych Kia Venga. Liderka klasyfikacji tych zawodów Alessandra Brena, gościnnie wzięła także udział w zmaganiach Kia Lotos Race, za kierownicą Picanto.Puchar Kia Lotos Race to kontynuacja zawodów organizowanych w latach 2006-2010 przez Kia Motors Polska, w których początkowo zawodnicy ścigali się pierwszą generacją modelu Picanto, a następnie większym i mocniejszym modelem pro-cee’d. 
Ideą uruchomienia tego typu serii jest otwarcie profesjonalnie zorganizowanych i przygotowanych wyścigów samochodowych w randze mistrzostw kraju dla debiutantów i najmłodszych posiadaczy licencji wyścigowych. Oba sezony KLR udowodniły, że jest to doskonała szkoła i praktycznie jedyna droga do świata sportów samochodowych w Polsce, dla kierowców dysponujących ograniczonym budżetem.
Dużą grupę nowych kierowców w mistrzostwach Picanto stanowią zaledwie 16 i 17-letni zawodnicy, którzy zakończyli swoją karierę w kartingu i postanowili przesiąść się do samochodów.Organizatorem Wyścigowych Mistrzostw Polski Kia Picanto pod egidą PZM jest Kia Motors Polska wraz z Grupą Lotos, a wsparciem służą Santander Consumer Bank i Santander Multirent oraz PZU.

Nabór do Mistrzostw Polski Kia Picanto 2014 wkrótce się rozpocznie. Informacje dotyczące rekrutacji i zakupu samochodów będą zamieszczane na stronie www.kialotosrace.pl oraz na facebookowym profilu Kia Lotos Race https://www.facebook.com/KiaLotosRace gdzie na bieżąco śledzić można ciekawostki ze świata motorsportu.