Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 18.02.2013
Autor: Kia Motors Polska

Rozpoczęcie produkcji drugiej generacji modelu Kia pro_cee’d w fabryce Żylina na Słowacji

Nie czekając na koniec weekendu, już w piątek 15 lutego Kia Motors Slovakia uruchomiła seryjną produkcję trzydrzwiowego modelu pro_cee’d, który oficjalnie zadebiutował we wrześniu 2012 na Mondial de l’Automobile w Paryżu. Ta całkowicie nowa konstrukcja oferowana jest w trzech poziomach wyposażenia, a jej grupą docelową są „młodzi duchem” klienci w całej Europie. Wyrafinowana stylizacja trzydrzwiowego hatchbacka emanuje emocjami i energią, wnosząc powiew designerskiej przygody do popularnej rodziny Kia cee’d. Począwszy od roku 2007 fabrykę Kia w Żylinie opuściło już ponad 76.000 egzemplarzy pro_cee’da i fakt ten zwiastuje znaczny popyt na nowy model w roku 2013. „Kia cee’d wyznaczyła początek nowej ery dla marki Kia w Europie i stała się kluczowym produktem naszego zakładu w Żylinie. Uruchomiona właśnie produkcja wersji trzydrzwiowej to kolejny kamień milowy nie tylko dla korporacji Kia ale i naszej słowackiej fabryki. Jesteśmy przekonani, iż także dzięki nowemu modelowi, nasz plan produkcji 290.000 samochodów w bieżącym roku zostanie w pełni zrealizowany.” − powiedział Eek-Hee Lee, prezes zarządu i dyrektor generalny (CEO) Kia Motors Slovakia. 

Kia pro_cee’d drugiej generacji otrzymała dwa silniki benzynowe (1.4 MPI i 1.6 GDI) oraz dwa wysokoprężne (1.4 WGT i 1.6 VGT) o mocy od 90 do 135 KM. 
Choć długość całkowita (4310 mm), szerokość (1780 mm) i rozstaw osi (2650 mm) nie odbiega od wersji pięciodrzwiowej, pro_cee’d MY 2013 wyróżnia się istotnymi zmianami stylistycznymi jako model 3-drzwiowy o wyraźnym zacięciu sportowym. Kia pro_cee’d oferowana będzie w sześciu kolorach nadwozia. 
Linia dachu została obniżona o 40 mm, a słupek środkowy przesunął się do tyłu o 220 mm. Nowe są również panele karoserii za słupkiem „B”, okna boczne i słupek „C”, a także klapa nadwozia, tylne światła zespolone oraz zderzak tylny. 
Do przyciągających wzrok elementów stylistycznych należą − zależnie od wersji modelowej − charakterystyczna krata chłodnicy wykonana z materiału o wysokim połysku Piano Black, światła do jazdy dziennej LED i tylne lampy zespolone w tej samej technologii oraz nowe wzory felg z lekkiego stopu aluminium. Dostępne wyposażenie obejmuje m.in. skórzane pokrycie siedzeń i skórzane obszycie kierownicy oraz wykończenie deski rozdzielczej i konsoli centralnej materiałem o wysokim połysku Piano Black. Wśród opcji zwiększających walory użyteczne oraz bezpieczeństwo oferowane są elektrycznie składane i podgrzewane lusterka boczne z lampkami podświetlającymi wejście do samochodu.  Instalacja nowego oprzyrządowania oraz przygotowania do seryjnego montażu trzydrzwiowego pro_cee’da odbywały się podczas letniej i zimowej przerwy produkcyjnej. Pracownicy fabryki Żylina uczestniczyli także w intensywnych szkoleniach prowadzonych na miejscu oraz w koreańskim centrum badawczo-rozwojowym Kia Motors Corporation Namyang. 
W trakcie przygotowań jest również produkcja pierwszych modeli o charakterystyce wyczynowej − trzydrzwiowej Kii pro_cee’d GT oraz pięciodrzwiowej Kii cee’d GT, napędzanych turbodoładowanym silnikiem benzynowym GDI o pojemności 1,6 litra. Pierwsze samochody serii GT zjadą z linii montażowych zakładu Żylina w połowie maja bieżącego roku.