Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 28.09.2012
Autor: Kia Motors Polska

Nowa Kia cee’d kombi (Sportswagon) - jeszcze bardziej przestronna

  • Gama samochodów Kia cee’d drugiej generacji bogatsza o dłuższy i wyższy model kombi
  • Zwiększona przestrzeń pasażerska i ładunkowa oraz szereg praktycznych rozwiązań funkcjonalnych
  • W ofercie najmocniejszy silnik benzynowy 135-konny GDI oraz topowy 128-konny turbodiesel
Mondial de l’Automobile 2012 w Paryżu to doskonała okazja dla Kia Motors do zaprezentowania kolejnego członka nowej rodziny Kia cee’d, jakim jest cee’d kombi (Sportswagon). Model właśnie trafił do polskich salonów i pierwszych klientów. Samochód dostępny jest w 4 wersjach wyposażenia (S. M, L, XL) w cenie od 52 990 zł. Podobnie jak debiutujący w marcu bieżącego roku na Salonie Samochodowym w Genewie cee’d hatchback drugiej generacji, nowe kombi ma bardziej wyszukany design, jest oszczędniejsze i bardziej zaawansowane technicznie, oferując przy tym znacznie wyższy komfort jazdy.
Oparty na identycznej jak w pięciodrzwiowym hatchbacku gamie jednostek napędowych, skrzyń biegów oraz zespołach podwozia, nowy cee’d kombi może poszczycić się powiększoną przestrzenią pasażerską i ładunkową oraz wieloma praktycznymi rozwiązaniami. Model otrzymał nowy panel dachowy, ściany boczne, drzwi tylne i klapę nadwozia. Tym samym jego długość wzrosła o 195 mm (do 4505 mm), a wysokość o 15 mm (do 1485 mm). Bez zmian pozostaje natomiast charakterystyczny dla wszystkich odmian cee’da 2650-milimetrowy rozstaw osi. Wysokość otwarcia tylnej klapy wynosi aż 1888 mm, umożliwiając łatwy i nieograniczony dostęp do powierzchni bagażowej.
Pojemność ładunkowa nowego cee’da kombi z kompletem pasażerów na pokładzie w porównaniu do pięciodrzwiowego hatchbacka wzrosła o 39 procent (528 litrów wobec 380 litrów) oraz o 25 procent po złożeniu tylnych siedzeń, licząc załadunek do poziomu dachu (1642 litry wobec 1318 litrów). Dzięki podwyższonej linii dachu przestrzeń na głowę z przodu zwiększyła się o 21 mm oraz o 2 mm z tyłu. „Pierwotna wersja cee’da kombi zyskała ogromną popularność, przekraczając połowę sprzedaży gamy cee’da na niektórych rynkach światowych oraz 40 procent z 430.000 pojazdów rodziny cee’d pierwszej generacji zakupionych w całej Europie Zachodniej. Druga generacja kombi ma szansę powtórzyć ten sukces. Nowy model Sportswagon to kolejny krok naprzód zarówno w kategoriach użyteczności i designu, jak i utrzymania tempa wzrostu sprzedaży Kia w Europie” − powiedział Benny Oeyen, wiceprezes ds. marketingu i planowania produktu Kia Motors Europe.

Gama jednostek napędowych i sześciostopniowa skrzynia biegów dla każdej wersji modelowej
W zależności od zapotrzebowania poszczególnych rynków, nowy cee’d kombi dostępny będzie w szerokiej gamie jednostek napędowych o mocy od 90 do 135 KM. Na rynku polskim będą to dwa silniki benzynowe 1.4 MPI i 1.6 GDI o mocy odpowiednio − 100 i 135 KM oraz trzy warianty wysokoprężne: 1.4 WGT o mocy 90 KM i 1.6 VGT o mocy 110 lub 128 KM.

Największą popularnością – według przewidywań Kia Motors – będzie się cieszyć oszczędny Diesel o pojemności 1,6 litra wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek kierownicy spalin (VGT). Jednostka ta rozwija moc 128 KM i moment obrotowy 260Nm, współpracuje z manualną lub automatyczną, sześciostopniową skrzynią biegów i zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 11,2 sekundy. Zużycie paliwa nowego modelu cee’d kombi wynosi zaledwie 4,3 l/100 km w cyklu mieszanym przy poziomie emisji CO2 do atmosfery już od 113 g/km. 

Dla kierowców preferujących napęd benzynowy przeznaczony jest 1,6-litrowy silnik Gamma GDI o bezpośrednim wtrysku paliwa, podnoszącym moc (135 KM) i moment obrotowy (165Nm) przy jednoczesnej redukcji zużycia paliwa i emisji spalin. Napędzany tym silnikiem nowy cee’d kombi przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 10,2 sekundy i zużywa średnio 6,3 l/100 km przy poziomie emisji CO2 już od 141 g/km. Silnik ten dostępny będzie również w parze z nową, firmowaną przez Kia sześciostopniową skrzynią dwusprzęgłową DCT, która umożliwia płynną zmianę biegów w trybie automatycznym z myślą o najwyższym komforcie kierowcy.

Ekskluzywne nadwozie i wysoka jakość wystroju wnętrza
Lista opcji wyposażenia nowego cee’da kombi obejmuje m.in. światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, statyczne lampy doświetlające zakręty przy niskich prędkościach oraz adaptacyjne reflektory ksenonowe (HID) z funkcją dynamicznego doświetlenia drogi.

Wygląd zewnętrzny klasy Premium dopełnia wysoka jakość materiałów wykończeniowych wnętrza i szeroki wybór wyposażenia high-tech. Wygodę i komfort prowadzenia zapewnić może opcjonalny system zmiennej siły wspomagania i reakcji Flex-Steer™, działający w zależności od osobistych preferencji kierowcy w trzech trybach − Normal, Sport i Comfort. Parkowanie ułatwi nowa opcja Smart Parking Assist System (SPAS), która pozwala automatycznie i bezpiecznie zaparkować samochód w sposób równoległy. Na liście udogodnień nowego cee’da kombi znalazł się również między innymi zestaw głośnomówiący do telefonu Bluetooth, radio z odtwarzaczem MP3 oraz złączem AUX i USB. Dodatkowo, w wyposażeniu znaleźć może się 7-calowy ekran dotykowy, zintegrowany z nawigacją satelitarną, radiem i kamerą cofania.

Podobnie jak cee’d hatchback, nowe kombi może pochwalić się istotną poprawą w zakresie komfortu jazdy i wytłumienia NVH, co skutkuje obniżeniem poziom hałasu w kabinie pasażerskiej na miarę najwyższych standardów pojazdów segmentu C tej klasy.

ZOBACZ: DANE TECHNICZNE KIA CEE'D_SW