Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 27.09.2012
Autor: Kia Motors Polska

Całkowicie nowa Kia Carens: elegancja, przestrzeń i funkcjonalność

  • Kompaktowy MPV o smuklejszej, obniżonej linii nadwozia oraz pięć lub siedem miejsc do wyboru
  • Świeży, elegancki design, imponująca przestrzeń wnętrza i wszechstronność zastosowań w efekcie wydłużenia rozstawu osi
  • Gama czterech jednostek napędowych o emisji CO2 już od 124 g/km
  • Sprzedaż na rynku Polskim rozpocznie się już w pierwszym kwartale 2013
Debiutująca na Salonie Samochodowym w Paryżu Kia Carens to całkowicie nowy kompaktowy MPV (Multi-Purpose Vehicle), zaprojektowany z myślą o wymagającym i dynamicznym stylu życia nowoczesnych rodzin, które nie chcą wybierać miedzy stylem, a funkcjonalnością. Aerodynamiczna sylwetka, „cab forward” design, gama czterech jednostek napędowych o niskim poziomie emisji CO2 (od 124 g/km), a także przestronne wnętrze w wariancie nawet dla 7 pasażerów czy bogate, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo jazdy wyposażenie to tylko niektóre cechy nowej Kia Carens, dzięki którym model ten ma szanse nie tylko znacząco rozszerzyć grono fanów samochodów Kia, ale zadowolić także użytkowników poprzedniej wersji.„Kia powraca do jednego z najbardziej konkurencyjnych segmentów europejskiego rynku motoryzacyjnego w wielkim stylu. Stylowy i sportowy Carens zaskakuje przestronnym i wielofunkcyjnym wnętrzem oraz dużą liczbą przydatnych rozwiązań, takich jak praktyczne schowki na podręczne drobiazgi. Nowy MPV to kolejny krok w strategii Kia, której celem jest dołączenie do grona dziesięciu czołowych producentów motoryzacyjnych w Europie” − powiedział Benny Oeyen, wiceprezes ds. marketingu i planowania produktu Kia Motors Europe.

Nowa Kia Carens zalicza się do najmniejszych pojazdów w swojej klasie. Model mierzy 4,5 metra długości i jest o 20 mm krótszy, 15 mm węższy i 40 mm niższy od poprzedniego. Całkowita wysokość nowego MPV to 1610 mm co jeszcze bardziej akcentuje sportowy wygląd pojazdu. Przestronność kabiny pasażerskiej to zasługa wydłużonego o 50 mm rozstawu osi oraz designu typu „cab forward”, odsuwającego podstawę słupka „A” ponad linię środkową przedniego koła. Współczesną stylizację nowego Carensa podkreślają seryjne światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz opcja tylnych świateł zespolonych typu LED.

Nowa Kia Carens – w zależności od rynku – dostępna będzie w siedmiu kolorach nadwozia: biały Clear White, srebrny Bright Silver, tytanowo-srebrny Titanium Silver (oba metalizowane), ciemny burgund Black Cherry (perłowy) oraz trzy nowe „metaliki” − błękitny Powder Newport Blue, srebrny Celestial Silver i brązowy Galaxy Brown. Funkcjonalne wnętrze z miejscem dla pięciu lub siedmiu osób
Dzięki wydłużeniu rozstawu osi oraz zastosowaniu najnowszych technologii rozplanowania przestrzennego obszerna kabina pasażerska nowego Carensa pomieści nawet do siedmiu osób.

Aby zapewnić maksymalną funkcjonalność, typową dla pojazdu typu C - MPV, oparcie fotela przedniego pasażera składane jest płasko do przodu, a trzy indywidualnie przesuwane siedzenia w drugim rzędzie składają się w proporcji 33/33/33. Trzeci rząd modyfikowany jest w proporcji 50/50 z możliwością złożenia na równo z podłogą bagażnika, gdy potrzebna jest większa przestrzeń ładunkowa. W zależności od wersji modelowej wnętrze oraz tapicerka oferowane będą w tonacji czarnej lub beżowej, w wersji materiałowej lub skórzanej (skóra ekologiczna).

Komfort jazdy dla kierowcy i pasażerów zapewni manualna lub automatyczna seryjna klimatyzacja, nawiewy powietrza skierowane na tylne rzędy oraz opcjonalne rolety okienne. Dodatkowe szerokokątne lusterko konwersacyjne w konsoli sufitowej umożliwia obserwację dzieci podczas jazdy. 

Kabina nowej Kii Carens wyposażona jest w liczne skrytki i schowki, w tym szufladki pod fotelami, pojemniki podpodłogowe, głęboką wnękę w konsoli centralnej oraz duże kieszenie drzwiowe. 
Wszystkie wersje modelowe dostępne będą z opcją elektrycznego podgrzewania siedzeń przedniego i drugiego rzędu. W wersjach najbogatszych znajdzie się również elektryczna wentylacja przednich foteli oraz elektryczna regulacja długości podparcia ud i podparcia lędźwiowego. Nabywca będzie mógł zdecydować się również na opcję elektrycznie podgrzewanej kierownicy oraz zestawu wskaźników umożliwiających odczyt szczegółowych danych o pojeździe (Super Vision Cluster) z 4,2-calowym wyświetlaczem TFT.

Bogate wyposażenie high-tech
Nowa Kia Carens w swoim wyposażeniu oferuje szereg innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie elementów funkcjonalno-komfortowych. Wszystkie wersje modelowe posiadać będą m.in. tempomat z ogranicznikiem prędkości. Dostępne opcje obejmują również elektryczny hamulec postojowy, system bez-kluczykowego dostępu i przycisk start/stop silnika, system audio z sześcioma głośnikami, lampki podświetlające wejście do samochodu w klamkach zewnętrznych drzwi przednich oraz panoramiczny szklany dach.Jednostki napędowe o mocy od 115 do 177 KM
Oferowana na rynkach Europy gama czterech jednostek napędowych − dwie wysokoprężne i dwie benzynowe – charakteryzuje się szerszym niż w poprzedniej generacji modelu zakresem mocy, od 115 do 177 KM oraz konkurencyjnym zużyciem paliwa przy emisji CO2, która w wersjach modelowych z manualną skrzynią przekładniową ograniczona została do 124 g/km.

Carens dostępny będzie z silnikiem Diesla o pojemności 1,7 litra w dwóch odmianach mocy 115 KM i momencie obrotowym 260 Nm oraz o mocy 136 KM i momencie obrotowym równym 330 Nm. 
Każdy z dwóch dostępnych silników benzynowych wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa celem podwyższenia oddawanej mocy bez wzrostu zużycia paliwa. Jednostka serii Gamma 1.6 GDI (debiutująca w Kia Sportage, a następnie montowana w nowej Kia cee’d) rozwija moc 135 KM. Silnik serii Nu o pojemności 2,0 litrów wytwarza 177 KM i moment obrotowy 211 Nm. W najszybszej wersji modelowej z silnikiem benzynowym 2,0 - nowa Kia Carens przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 9,7 sek. i osiąga prędkość maksymalną 203 km/h. 

Przekładnie sześciostopniowe we wszystkich wersjach modelowych
W celu optymalizacji zarówno osiągów, jak i zużycia paliwa wszystkie wersje modelowe nowego Carensa wyposażone są w sześciostopniowe skrzynie biegów. Dzięki stosunkowo niskim przełożeniom pierwszego i drugiego biegu uzyskać można lepsze przyspieszenie ze startu stojącego. Wysokie przełożenie ostatniego, szóstego biegu pozwala natomiast zredukować prędkość obrotową silnika podczas jazdy autostradowej, obniżając tym samym nie tylko hałasy i drgania w kabinie pojazdu, lecz także zużycie paliwa. 

Dla silników Diesla i benzynowych o najwyższej mocy oferowana będzie w opcji automatyczna, sześciostopniowa skrzynia przekładniowa produkcji Kia. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość manualnej, sekwencyjnej zmiany przełożeń w trybie sportowym przy pomocy łopatek pod kierownicą oraz niespotykanie kompaktowa konstrukcja, przeznaczona specjalnie dla samochodów z napędem na przednie koła. 

Nowoczesna inżynieria zespołów podwozia
Konstrukcja zawieszenia i zespołów podwozia nowej Kii Carens ma charakter kompleksowy, co gwarantuje wysoką jakość prowadzenia, stabilność kierunkową oraz wyjątkowy komfort jazdy. 
W układzie kierowniczym z elektrycznie wspomaganą przekładnią zębatkową zastosowano czujnik przykładanej siły i kąta skrętu, przeciwdziałający podmuchom bocznego wiatru. Przełożenie układu wynosi 2,7 obrotu pomiędzy położeniami skrajnymi, a sama kolumna kierownicy ma regulację dwupoziomową. Standardowym wyposażeniem jest nowy system zmiennego wspomagania Kia FlexSteer™ działający w zależności od osobistych preferencji kierowcy w trzech trybach pracy − Normal, Sport i Comfort. 
W celu izolacji od wstrząsów drogowych, w nowej Kia Carens zawieszenie przednie na kolumnach MacPherson montowane jest do ramy pomocniczej. Tylne zwieszenie w postaci zespolonej belki skrętnej o wzmocnionej konstrukcji wahaczy wzdłużnych i tulei pozwala natomiast znacznie zredukować podsterowność i zagrożenie utraty stabilności na wybojach, zapewniając jednocześnie wysoki komfort jazdy. 

Standardem wyposażenia na rynkach europejskich będą hamulce z tarczami wentylowanymi o średnicy 300 mm z przodu oraz litymi o średnicy 284 mm na osi tylnej. W serii pojawi się również system przeciw blokowania kół ABS, system elektronicznego podziału siły hamowania oraz układ wspomagania hamowania awaryjnego Brake Assist. Droga hamowania od 100 do 0 km/h wynosi 40,8 metra. 

Zależnie od wersji modelowej montowane seryjnie będą 16-calowe felgi stalowe lub aluminiowe z ogumieniem 205/55 R16 o niskich oporach toczenia. W ramach opcji pojawią się 17-calowe polerowane (silver) lub 18-calowe matowe (dark grey) obręcze z lekkiego stopu wraz z ogumieniem nisko profilowym. Istotny krok naprzód: zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego
Kia cieszy się światową renomą producenta pojazdów o wysokim standardach bezpieczeństwa czynnego i biernego. W procesie konstrukcyjnym nowego nadwozia modelu Carens wykorzystano najdoskonalsze metody projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) oraz rozwiązania strukturalne, stosowane już wcześniej w nowych modelach marki Kia. Kluczową rolę w uzyskaniu 5-gwiazdkowej oceny bezpieczeństwa w testach zderzeniowych Euro NCAP odgrywać będzie skorupa karoserii, wykonana w znacznej mierze ze stali o dużej wytrzymałości.

Do innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa czynnego nowego MPV należą m.in. system pasa ruchu ostrzegający o opuszczeniu pasa ruchu LDWS (Lane Departure Warning System) oraz system inteligentnego parkowania równoległego SPAS. 

System LDWS to elektroniczny układ, monitorujący pozycję pojazdu wobec znaków wyznaczających drogę jazdy, który ostrzega kierowcę o zbliżaniu się do krawędzi pasa ruchu przy prędkości jazdy powyżej 60 km/h. 

Automatyczny system parkowania praktycznie samodzielnie wykonuje manewr. Korzystając z ultradźwięków oraz komputera pokładowego układ SPAS wyszukuje wolne miejsce do zaparkowania, dając kierowcy sygnał do zatrzymania samochodu i włączenia biegu wstecznego. Następnie asystent samodzielnie steruje ruchami kierownicy, aż do momentu zakończenia manewru. Kierowca może oczywiście w każdej chwili wrócić do sterowania ręcznego. 

Bezpieczeństwo parkowania wspomagać może kamera cofania, a lepszą widoczność podczas jazdy nocnej zapewniają adaptacyjne reflektory ksenonowe oferowane w opcji wyposażenia.

ZOBACZ: DANE TECHNICZNE KIA CARENS