Media | Materiały dla prasy

Informacje prasowe

Data: 30.09.2011
Autor: Kia Motors Polska

Nowy zakład produkcji jednostek napędowych w słowackiej fabryce Kia

  • Podwyższenie zdolności wytwórczych do 450.000 silników rocznie
  • Większość produkcji z przeznaczeniem na eksport
Wczorajszą uroczystość uruchomienia przez Kia Motor Slovakia seryjnej produkcji silników benzynowych o pojemności 1,4 i 1,6 litra w nowym zakładzie jednostek napędowych uświetniła swą obecnością pani premier Republiki Słowacji, Iveta Radicova. Większość z tych silników przeznaczona zostanie na eksport do Republiki Czech. Nakładem ponad 100 mln euro zdolności produkcyjne zakładu wzrosły z obecnych 300.000 do 450.000 silników rocznie, a plany Kia obejmują stworzenie około 270 nowych miejsc pracy. Już obecnie w drugim zakładzie silników fabryki Żylina zatrudniono 160 nowych pracowników na stanowiskach techników, operatorów linii montażowych i kontrolerów jakości, a także w administracji oraz służbie utrzymania ruchu.

„Rok 2011 to znaczący okres dla naszej firmy. Już w maju wypuściliśmy milionowy silnik, a dzisiaj otwieramy seryjną produkcję w nowym zakładzie, zwiększając nasz potencjał z 300.000 do 450.000 jednostek napędowych rocznie.” − mówi Myung-Chul Chung, prezes i CEO Kia Motors Slovakia. − „Rozpoczęliśmy także rekrutację ponad 1000 osób w związku z planami uruchomienia trzeciej zmiany produkcji samochodów od pierwszego kwartału 2012. Stale inwestujemy w nowe modele i zwiększenie naszych mocy wytwórczych w Republice Słowacji.” Drugi zakład jednostek napędowych koncentruje się na produkcji nowych silników benzynowych, wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa oraz system zmiennych faz rozrządu. Do produkcji głównych komponentów − kadłuba, głowicy cylindrów i wału korbowego przewidziano trzy linie obróbki mechanicznej. Zaprojektowana pod kątem produkcji elastycznej linia montażowa umożliwia kompletowanie czterech typów jednostek napędowych równocześnie. Czas montażu silnika benzynowego wynosi około trzech godzin, obejmuje instalację ponad 100 różnych elementów i części, a stopień automatyzacji produkcji przekracza 35 procent. Kia Motors jest jedynym wytwórcą silników do samochodów osobowych w Republice Słowacji. 

Gama silników produkowanych przez Kia Motors Slovakia obejmuje silniki benzynowe o pojemności 1,4 i 1,6 litra oraz wysokoprężne o pojemności 1,4; 1,6 i 1,7 litra, montowane w samochodach Kia cee’d, Kia Sportage i Kia Venga. Dotychczasowa produkcja ponad 1,1 mln sztuk − w 40 procentach wyeksportowana została do fabryki Hyundai Manufacturing w Nosovicach (Republika Czeska) z przeznaczeniem do montażu w pojazdach Hyundai i30, Hyundai ix35 oraz Hyundai ix20. W największych ilościach wytwarzany jest silnik benzynowy o pojemności 1,4 litra, a cała gama jednostek napędowych spełnia wszelkie europejskie normy emisji spalin.

W obliczu rosnącej liczby napływających zamówień i planów zwiększania wolumenu nowych modeli, Kia Motors zdecydowała o uruchomieniu trzeciej zmiany w sferze produkcji samochodów od pierwszego kwartału 2012 przy zatrudnieniu ponad 1000 nowych pracowników. Również i dostawcy (kooperanci) Kia potrzebować będą kilku tysięcy nowych pracowników, zmniejszając tym samym poziom bezrobocia na północy Słowacji. Rekrutacja chętnych do pracy w fabryce Żylina rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do końca roku. Na kandydatów oczekują takie stanowiska pracy jak kontroler jakości, operator utrzymania ruchu, lakiernik, narzędziowiec, operator pras hydraulicznych, spawacz, operator CNC (maszyn sterowanych numerycznie), operator linii montażowej i inne.