Kia Sportage i Optima wyróżnione jedną z trzech najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego „iF product design award”
dodano: 06.12.2010

Kia Sportage oraz Optima otrzymały właśnie najbardziej prestiżowe w świecie wzornictwa przemysłowego wyróżnienie „iF product design award”. Choć wśród kryteriów przyznawania tej nagrody dominuje doskonałość wzornicza designu – liczy się również poziom innowacyjności i wykonawstwa oraz poszanowania środowiska naturalnego.

Ustanowione w roku 1953 doroczne wyróżnienie iF product design award (oryginalna pisownia logotypu) należy do najważniejszych światowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i przyznawane było początkowo w ramach programu „Najlepsze wzornictwo przemysłowe” (‘Die Gute Industrieform’) podczas Targów Przemysłowych w Hanowerze (Hanover Messe). Obecnie jest to jeden z największych konkursów wzornictwa przemysłowego na świecie. Do nagrody 2011 roku kandydowało 2756 produktów z 43 krajów i wśród 16 różnych kategorii. Kia Sportage i Optima zdobyły laur zwycięzcy w kategorii „Wzornictwo Środków Transportu” (‘Transportation Design’), odnoszącej się do designu samochodów, jednostek pływających oraz taboru kolejowego i lotniczego. 

Oficjalna uroczystość przekazania nagród „iF product design award” odbywa się tradycyjnie pierwszego dnia CeBIT – największych światowych targów przemysłu informatycznego w Hanowerze. Nagroda dla modeli Sportage i Optima będzie więc wręczona 1 marca 2011 roku podczas ekspozycji laureatów nagrody iF w hanowerskim Centrum Wystawowym (Hanover Exhibition Centre). Wystawa ta pozostanie otwarta do sierpnia 2011, a spodziewana liczba zwiedzających wyniesie kilkaset tysięcy osób. 

Nowy Sportage stanowi radykalny zwrot w kanonie projektowym pojazdu typu SUV. Dłuższa, niższa i szersza niż poprzednio karoseria nowego Sportage jest natychmiast rozpoznawalna po swym „tygrysim” obliczu – niezwykłym grillu „spod ręki” Petera Schreyera. Europejska oferta nowego Sportage, produkowanego w nowoczesnej fabryce Kia na Słowacji obejmuje cztery wersje wyposażenia, bogatą gamę wyposażenia opcjonalnego oraz do wyboru napęd na jedną oś (2WD) oraz na obie osie (4WD). 
Kia przeznacza poważne środki na realizację programów badawczo-rozwojowych (R&D) w dziedzinie konsekwentnego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa czynnego i biernego w dążeniu do maksymalnej ochrony użytkownika pojazdu swej marki. Najnowszy SUV marki Kia może więc poszczycić się nowoczesnymi rozwiązaniami i elementami bezpieczeństwa, które dostępne są jako wyposażenie standardowe lub opcjonalne. W ogłoszonych niedawno wynikach testów zderzeniowych Euro NCAP nowy Sportage zdobył najwyższą ocenę pięciu gwiazdek.

Premiera należącego do segmentu D modelu Kia Optima była jedną z największych atrakcji tegorocznego salonu motoryzacyjnego w Paryżu. Niektóre media uznały Optimę za rewelację salonu i przyznały, że następca Magentisa robi niewiarygodne wrażenie – może nawet jeszcze większe niż cee’d, w czasach, gdy zastępował Cerato... W Polsce Kia Optima wejdzie do sprzedaży w drugiej połowie przyszłego roku. 

Wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego dla modeli Sportage i Optima nie jest pierwsze. W ubiegłym roku nagrodę iF product design award zdobyła Kia Venga. Kia Venga i Soul były również laureatami prestiżowej nagrody wzorniczej ‘red dot’

„Każdy kolejny nowy model Kia wyznacza nowe standardy w swej klasie i dlatego zainteresowanie naszymi samochodami może tylko rosnąć! Sukces naszej strategii designu znajduje potwierdzenie w postaci kolejnych wyróżnień iF product design award.” – mówi Peter Schreyer, kierujący zespołem projektantów Kia.