Kia Optima - europejski debiut w Paryżu
dodano: 05.10.2010

Premiera należącego do segmentu D modelu Kia Optima była jedną z największych atrakcji tegorocznego salonu motoryzacyjnego w Paryżu. Niektóre media uznały Optimę za rewelację salonu i przyznały, że następca Magentisa robi niewiarygodne wrażenie – może nawet jeszcze większe niż cee’d, w czasach, gdy zastępował Cerato...

Światowa premiera tego śmiało i dynamicznie wystylizowanego samochodu, znanego w Korei jako ‘K5’ oraz jako ‘Kia Optima’ w innych krajach − odbyła się na New York International Auto Show w kwietniu bieżącego roku i dała początek międzynarodowemu sukcesowi sprzedaży. Wraz z planowanym na drugą połowę 2011 wejściem do Europy, w tym również do Polski, Kia Optima stwarza szansę na kontynuację tego trendu oraz wyraźne zwiększenie udziału Kia w segmencie D. 

Kia Optima jest w każdym calu konstrukcją całkowicie nową. Jest to pojazd dłuższy, niższy oraz szerszy, który dysponuje wyraźnie wydłużonym rozstawem osi w stosunku do poprzednich propozycji Kia w tym segmencie i uosabia − jak mówi naczelny projektant Kia (CDO) Peter Schreyer − „ducha nieskrępowanej, atletycznej i wizualnej, sportowej energii”.

Koncepcję tego pojazdu oparto na czterech podstawowych elementach: Wybitna Stylizacja − a więc niepospolita linia nadwozia i zorientowany na kierowcę układ wnętrza; Wiodące w Klasie Osiągi − czyli poddane downsizingowi, lecz mocniejsze silniki z sześciostopniowymi skrzyniami przekładniowymi; Komfort i Przestrzeń we wnętrzu − tj. nowa platforma o wydłużonym rozstawie osi oraz Zaawansowane Wyposażenie − w postaci licznych opcji high-tech. 

Odpowiadający tym założeniom samochód został bardzo dobrze przyjęty. Po wprowadzeniu na lokalny rynek koreański w maju 2010, spotkał się z natychmiastowym uznaniem klientów, a jego sprzedaż w czerwcu i lipcu przekroczyła poziom 10.000 sztuk − przynosząc po raz pierwszy marce Kia tytuł krajowego „bestsellera”. 

Specyfikacja i wyposażenie Kia Optima będą naturalnie „skrojone” pod gusta europejskie. Od momentu swej premiery, auto dostępne będzie w Europie z dwoma silnikami do wyboru: benzynowym o pojemności 2,0 litrów i mocy 170 KM* oraz 136-konnym* wysokoprężnym o pojemności 1,7 litra. W terminie późniejszym oferowana będzie także druga wersja 1,7-litrowego Diesla o podwyższonej do 160 KM* mocy. 

Szereg rozwiązań paliwo-oszczędnych (m.in. alternator z systemem oszczędzania mocy i odsprzęganiem granicznym oraz innowacyjny system zarządzania działaniem akumulatora BMS) powoduje, iż Kia Optima ma szansę być pojazdem o najniższej emisji dwutlenku węgla w swej klasie − zaledwie 122 gramy CO2 na kilometr. Dla kierowców pragnących jeszcze bardziej ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne oferowany będzie jako opcja układ Kia ISG, który automatycznie wyłącza, a następnie uruchamia silnik w warunkach intensywnego ruchu miejskiego. Pozwoli to redukować emisję CO2 nawet do 113 g/km co oznacza, że w większości krajów europejskich Kia Optima należeć będzie do kategorii pojazdów o najniższym opodatkowaniu. 
Wszystkie silniki dostępne będą w parze z sześciostopniową przekładnią manualną lub automatyczną

Ukierunkowany na komfort kierowcy, nowy sedan Kia charakteryzuje się dynamiką i precyzją prowadzenia − w połączeniu z wyszukanym wyposażeniem oraz bogatą listą wyposażenia high-tech, spotykanym z reguły w pojazdach klasy Premium.
„Kia Optima to samochód o szczególnych wymiarach i proporcjach, który bez wątpienia wyróżnia się na tle swego segmentu. Nowa, średniowymiarowa platforma i konstrukcja karoserii przenosi ten pojazd na kolejny szczebel naszej rewolucji designu.” - twierdzi Benny Oeyen, wiceprezes ds. marketingu Kia Motors Europe. 
„Badania Kia pokazują, iż pomimo trwających problemów ekonomicznych w skali globalnej, popyt na samochody typu sedan segmentu D utrzyma w wielu krajach tendencję rosnącą na przestrzeni kolejnych trzech lat. Spodziewamy się wzrostu sprzedaży o 23% z 4,3 mln w roku ubiegłym − do 5,3 miliona w roku 2013. Mimo, iż liczymy się z kurczeniem się tego segmentu w Zachodniej Europie − Kia Motors dąży do zwiększenia swego udziału w tym sektorze rynkowym. Ankiety konsumenckie na temat nowego auta przyniosły bardzo pozytywny odzew i dlatego uważamy, iż Kia Optima wyraźnie zwiększy naszą obecność w segmencie D − czyli pojazdów klasy średniej na rynkach całego świata.” − mówi w konkluzji Benny Oeyen.

Tak jak wszystkie inne modele Kia oferowane w Europie, Kia Optima objęta będzie 7-letnią/150.000 km gwarancją producenta, którą w całości „dziedziczyć” mogą kolejni właściciele samochodu. 

Dzieło zespołu designerów w niemieckim Frankfurcie oraz w kalifornijskim Irvine pod wodzą CDO Kia Petera Schreyera, nowy model Kia inspiruje i zachęca klientów do wyboru pojazdu tej marki. 
„Stworzyliśmy produkt, którego nikt się po Kia nie spodziewał i o to nam dokładnie chodziło.” − twierdzi CDO marki Kia, Peter Schreyer − „Kia Optima to więcej niż krok do przodu w stosunku do poprzednika, lecz i zupełnie nowy design. W każdym detalu dostrzec można nasze zdecydowanie, lub intencję − by zwiększyć udział Kia w tym segmencie. Dzięki wyważeniu muskularnych proporcji z elegancją spadzistej linii dachu, powstał samochód wprost emanujący wiarą i pewnością siebie z każdego punktu widzenia.” „Jest to nowy wątek w procesie ewolucji wzorniczego DNA naszej marki − a to dzięki kombinacji prostych i płynnych linii oraz eleganckich, lecz nieskomplikowanych kształtów, które przyciągają uwagę tak, jak idealnie skrojony, włoski garnitur.” - mówi Peter Schreyer. 
Wysoka i wyraźna linia okien, boczne przetłoczenia karoserii oraz dobitnie zaznaczone nadkola rysują bryłę o atletycznej lecz wdzięcznej sylwetce. Zbliżona do coupé linia karoserii nadaje Kia Optimie żywiołowej dynamiki lecz także poprawia efekt aerodynamiczny. Obniżony z 0,32 (dla poprzednika) do 0,29 współczynnik oporu powietrza Cd oznacza zwiększony komfort jazdy i lepsze osiągi − przy mniejszym zużyciu paliwa. 

Zgodnie z firmową filozofią oferowania produktu o doskonałej wartości za swą cenę, Kia Optima posiadać będzie bogate wyposażenie seryjne oraz liczne elementy opcjonalne, które z reguły występują tylko w pojazdach klasy Premium. 
Wyposażenie standardowe obejmować będzie (w zależności od wersji modelowej) m.in. szyby atermiczne (Solar Glass) oraz repetery kierunkowskazów w obudowach lusterek zewnętrznych. We wszystkich poziomach wyposażenia przewidziano elektryczne sterowanie podparcia lędźwiowego fotela kierowcy i choć specyfikacja pojazdu może się różnić na poszczególnych rynkach − nawet jej poziom podstawowy obejmować będzie chromowane nakładki słupków ‘A’ do ‘C’, klimatyzację manualną, elektrycznie sterowane okna przednie i tylne, radioodbiornik CD z sześcioma głośnikami, zdalnie sterowany zamek centralny i alarm przeciwkradzieżowy, kierunkowskazy LED w obudowach lusterek bocznych, aerodynamiczne pióra wycieraczek szyby czołowej, odmrażacz szyby czołowej oraz składany podłokietnik centralny kanapy tylnej z dwoma uchwytami na butelki/puszki. 
Dostępne w ramach standardu dla wyższych poziomów wyposażenia lub opcjonalnie dla niższych − będą także elektrycznie składane lusterka zewnętrzne oraz system wspomagający parkowanie SPAS. 

Dostawy Optimy na rynki światowe pochodzić będą z koreańskiej fabryki Hwasung. Samochody przeznaczone na rynek chiński produkowane będą od 2011 roku w Chinach. 
Pierwsza generacja samochodów segmentu D marki Kia − Optima/Magentis weszła na rynki w roku 2001. Premiera drugiej generacji tej klasy pojazdów − stanowiąca dla Kia duży krok naprzód − nastąpiła w roku 2006. W przeciągu następnych czterech lat samochody te przyciągnęły tysiące klientów, a ich łączna sprzedaż w skali globalnej w roku 2009 przekroczyła 110.000 sztuk. 

Uwaga redakcyjna: 
*) gwiazdki oznaczają przybliżone wartości docelowe wg danych producenta.
Materiały video, fotograficzne i prasowe 
Wszystkie nowe materiały video w formie standardowej lub streaking video (do użytku na stronach internetowych), wysokiej jakości zdjęcia oraz inne materiały prasowe dotyczące Salonu Samochodowego w Paryżu 2010 dostępne są via Kia Multimedia Library na stronie www.kiamotors.com lub (www.thenewsmarket.com/kiamotors). 
Materiały te dostępne są via FTP oraz streaming video w plikach Flash, MPEG-2, Quick Time oraz Windows Media. Rejestracja i pobieranie materiałów dla celów medialnych jest bezpłatne. 


DANE TECHNICZNE [ rynki europejskie ] 

Kia Optima sedan 2010*

Nadwozie i napęd 
Nadwozie czterodrzwiowe, pięciomiejscowe typu sedan, konstrukcja stalowa, samonośna. Silnik benzynowy lub wysokoprężny zabudowany poprzecznie z przodu, napędzający koła przednie za pośrednictwem sześciostopniowej skrzyni biegów manualnej lub sześciostopniowej przekładni automatycznej. 

Silniki

Benzynowy o pojemności 2,0 litrów

Typ i rodzaj ‘Nu’, czterocylindrowy rzędowy DOHC, system zmiennych faz rozrządu CVVT
Pojemność skokowa 1999 cc
Moc maksymalna 170 KM (125 kW) przy 6200 obr/min
Moment maksymalny 196 Nm przy 4300 obr/min
Poziom emisji spalin TBC (do potwierdzenia)

Wysokoprężny o pojemności 1,7 litra

Typ i rodzaj ‘U2’ czterocylindrowy rzędowy DOHC, turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek kierownic spalin VGT
Pojemność skokowa 1685 cc
Moc maksymalna 136 KM (103 kW) przy 6300 obr/min
Moment maksymalny 330 Nm (obroty do potwierdzenia)
Poziom emisji spalin 122 g/km (113 g/km z systemem ISG Start/Stop)

Zawieszenie 

Przednie niezależne, kolumny MacPherson, sprężyny śrubowe, amortyzatory gazowo-hydrauliczne dwururowe, poprzeczny stabilizator przechyłów
Tylne niezależne wielowahaczowe, sprężyny śrubowe, amortyzatory gazowo-hydrauliczne dwururowe, poprzeczny stabilizator przechyłów

Układ kierowniczy

Rodzaj przekładnia zębatkowa, wspomaganie hydrauliczne
Przełożenie 2,94 obrotu kierownicy pomiędzy położeniami skrajnymi
Średnica zawracania 10,9 m

Hamulce 

Przednie tarcze wentylowane 300 x 28 mm; tarcze wentylowane 320 x 28 mm dla obręczy kół 18-calowych
Tylne tarcze lite 284 x 10 mm

Koła i ogumienie 

Standardowe obręcze stalowe 16 x 6,5J, ogumienie 205/65 R16
Opcjonalne obręcze ze stopu lekkiego 16, 17 lub 18-calowe, ogumienie 205/65 R16, 215/55 R17 albo 225/45 R18

Wymiary (mm)

Długość całkowita 4845
Szerokość całkowita 1830 (bez lusterek zewnętrznych)
Wysokość całkowita 1455
Rozstaw osi 2795
Zwis przedni 965
Zwis tylny 1085
Rozstaw kół przednich 1601
Rozstaw kół tylnych 1601

Pojemności

Zbiornik paliwa 70 litrów
Pojemność bagażowa (VDA) 505 litrów

Osiągi

Prędkość maksymalna TBC (do potwierdzenia)
Przyspieszenie 0-100 km/h TBC (do potwierdzenia)


* ) dane producenta