Kia Venga – oto nazwa najnowszego modelu Kia wywodzącego się z koncepcyjnego No 3
dodano: 17.08.2009

Zgodnie z informacją Kia Motors Corporation nowy, imponująco przestronny i dynamiczny hatchback segmentu B nosić będzie nazwę Venga, a jego sprzedaż w Europie rozpocznie się jeszcze pod koniec tego roku. 

Światowa premiera wersji produkcyjnej modelu Kia Venga, wywodzącego się z pojazdu koncepcyjnego Kia No. 3 wystawionego z ogromnym powodzeniem na tegorocznym Salonie Samochodowym w Genewie, odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie, we wtorek 15 września o godzinie 13:00 . 

Kia Venga powstała od początku w Europie, gdzie będzie również produkowana. Auto ma długość 4068 mm i niespotykany w swej klasie rozstaw osi (2615 mm). Wysokość 1600 mm zapewnia maksimum przestronności we wnętrzu. Dzięki przemyślanej konstrukcji, która wyznacza nową definicję hatchbacka w tej kategorii pojazdów, wnętrze Vengi ma wielkość typową dla segmentu C przy wymiarach zewnętrznych karoserii segmentu B. 

„Nazwa ‘Venga’ brzmi żywo i przyjemnie dla ucha, a więc doskonale pasuje do naszego nowego auta rodzinnego” – mówi Panu Vainamo, szef marketingu Kia Motors Europe – „Słowo to pochodzi z hiszpańskiego i jest pełne poloru, który tak odpowiada aktywnemu stylowi życia w miastach Europy oraz zasadniczym wartościom marki Kia w myśl naszej maksymy ‘The Power to Surprise’.” 

Silniki całej gamy Kia Venga wyposażone będą w system ISG (technologia Idle Stop & Go) i w zakresie czystości spalin spełniać będą oczywiście wymogi normy Euro 5. 

Kia Venga dostępna będzie tylko w Europie. Do napędu posłużą cztery jednostki o mocy od 75 do 115 KM do wyboru – dwie benzynowe oraz dwie wysokoprężne. Tylna kanapa dzielona w proporcji 60/40 jest przesuwana i można ją składać płasko w podłodze dla zwiększenia pojemności bagażowej. Do wybranych odmian modelowych oferowane będzie także uchylne i odsuwane, panoramiczne okno dachowe ze szkła. 

W Polsce Kia Venga pojawi się pod koniec roku i konkurować będzie z głównymi graczami segmentu B.