Koncepcyjna KIA No 3 gwiazdą salonu samochodowego w Genewie
dodano: 03.03.2009

Najnowszy samochód koncepcyjny KIA No 3, którego światowa premiera odbyła się we wtorek 3 marca na 79 Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie definiuje od nowa segment małych MPV – proponując pojazd funkcjonalny i obszerny w środku, a jednocześnie atrakcyjny pod względem stylistycznym i zachęcający do spontanicznej jazdy. Uwagę zwraca olbrzymia szyba czołowa przechodząca bardzo płynnie w panoramiczny, szklany dach, na którym rzuca się w oczy charakterystyczny, skośny pałąk kapotażowy. Patrząc na auto od przodu uwagę przykuwa ‘nowe oblicze KIA’ w postaci modernistycznego zestawu kraty chłodnicy, reflektorów oraz markowego logo.

Liczący 4045 mm długości koncept prezentowany jest w kontrastującym z białymi akcentami kolorze Titanium Grey. KIA No 3 wprost promieniuje sportowym duchem w służbie miejskiej użyteczności, a na tle konkurencji wyróżnia się muskulaturą proporcji i dynamiką linii nadwozia, nowoczesnym i wyszukanym wystrojem wnętrza oraz obszerną kabiną o licznych możliwościach aranżacji.

Pokaźny rozstaw osi (2615 mm), krótkie zwisy oraz znaczna wysokość (1600 mm) i szerokość (1760 mm) nadwozia czynią z KIA No 3 ideał miejskiego minivana (MPV). Wysoki komfort jazdy oraz ekonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni zapewnia podwyższona, znakomicie ergonomiczna pozycja siedzenia. Położenie sekcji dzielonej tylnej kanapy można regulować, a także przesuwać i składać oddzielnie. 
Ogromny, panoramiczny panel dachowy z przyciemnionego szkła zaczyna się tuż nad szybą czołową i ciągnie się aż do tylnego spojlera. Efektem jest nie tylko wspaniała widoczność wszystkiego dookoła – lecz także i poczucie przestrzennej swobody w środku. Elegancką i pozornie jednolitą taflę szkła przecina prawie niewidoczny, pałąk kapotażowy. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom mobilności oraz dążeniom do indywidualizacji – KIA No 3 wnosi do segmentu miejskich kompaktów najważniejsze zalety wielofunkcyjnego pojazdu typu MPV. Prezentując samochód koncepcyjny tej klasy, KIA Motors Corporation kontynuuje proces swej transformacji zmierzającej do osiągnięcia statusu globalnego producenta samochodów w nurcie aktualnych trendów projektowych przemysłu motoryzacyjnego. Dzieło głównego stylisty KIA Gregory’ego Guillaume powstało z myślą o rynkach Europy we frankfurckim KIA Design Centre Europe nadzorowanym przez naczelnego stylistę-projektanta KIA – Petera Schreyera. Kompaktowe wymiary i zacięcie sportowe w połączeniu z funkcjonalnym i obszernym wnętrzem tworzą swoistą interakcję oraz stylową innowacyjność koncepcji KIA No 3. Koncepcja ta wyznacza markowy image i filozofię projektową, wyraźnie wykraczające poza granice segmentu pojazdów kompaktowych. Nowe ‘oblicze KIA’ charakteryzuje się szczególnym układem trzech elementów identyfikacji – nowej kraty chłodnicy, powiększonych reflektorów i markowego logo dokładnie w linii centralnej – tworzących nową ‘konstelację’, która wyróżniać będzie wszystkie modele KIA w przyszłości. 
Podkreśleniem kompaktowych wymiarów zewnętrznych są wyjątkowo krótkie zwisy karoserii, a masywne zderzaki oraz wielkie koła w potężnych nadkolach akcentują sportowy wygląd i styl pojazdu. KIA No 3 charakteryzuje się dynamiczną bryłą nadwozia o kształcie klinowym, który wyznacza podnosząca się ku tyłowi linia okien bocznych ponad przetłoczeniami nadwozia. Zachodzące na boki błotników tylne lampy zespolone dopełniają stylistycznej fantazji nowego konceptu miejskiego MPV.
Napawający wrażeniem mocy, wyraźny akcent sportowy stanowią w KIA No 3 dziewiętnastocalowe obręcze z lekkiego stopu, wykończone krawędziowo w czerni i chromowane wewnątrz. Do kompletu dobrano uniwersalne opony typu ‘high-speed’ do jazdy szosowej. 

Najważniejsze walory estetyczne KIA No 3 – stylowa nowoczesność, indywidualny charakter i zacięcie sportowe oraz niezrównana wszechstronność – dotyczą także i wnętrza, zdominowanego wielokrotnym kontrastem czerni i bieli. Jest to również ilustracja przyszłościowych trendów projektowych KIA, koncentrujących się na najwyższej jakości materiałach wykończenia, elegancji wyposażenia oraz wiodących technologiach IT w połączeniu z life-stylową atmosferą nowoczesności.

Samochód koncepcyjny KIA No 3 jest zwiastunem modelu produkcyjnego niedalekiej przyszłości, który łączyć będzie w sobie wymiary typowe dla segmentu B z obszernym i funkcjonalnym wnętrzem pojazdu klasy kompaktowej. Nazwa „KIA No 3” odnosi się do kolejnego miejsca (trzecie w kategoriach wielkości – obok Picanto i Rio) w przyszłej gamie modelowej KIA.